Zamek w Niedzicy

Niedzica i Niedzica-Zamek w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.422420
E:20.319729

Zamek w Niedzicy - opis atrakcji

Zamek w Niedzicy jest jedną z najważniejszych atrakcji Pienin. Stoi na skale nad Jeziorem Czorsztyńskim na wprost zamku w Czorsztynie. Obecnie dolną część zamku zajmuje hotel prowadzony przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki, zaś górna część przeznaczona jest do zwiedzania.

Zamek wybudowano w XIV w. i przez wieki był on własnością kolejnych węgierskich rodzin magnackich. Jedynymi polskimi właścicielami była w XVI w. rodzina Łaskich. Pełnił rolę warowni granicznej i strażnicy na szlaku handlowym. Ponieważ był zamieszkany aż do czasów II wojny światowej, zachował się w bardzo dobrym stanie i obecnie można go podziwiać w pełnej krasie. Wyraźnie widoczne są często budowane w średniowieczu oraz w kolejnych epokach. Odróżniają się one stylem oraz przejściem od typowego założenia obronnego po rezydencję.

Z zamkiem związanych jest wiele legend, w tym o Brunhildzie, którą mąż przez przypadek utopił w studni podczas kłótni. Jej duch ma się ukazywać do dziś na zamkowych murach. Według podań w zamku ukryty ma być skarb Inków, który z Ameryki Południowej trafił tu za sprawą Sebastiana Bezevichi i jego związków z rodziną Tupaca Amaru.

Dzięki swojej fotogeniczności i atmosferze zamek kilkukrotnie był planem filmowym i serialowym. Kręcono tu m.in. Janosika, Wakacje z duchami czy Mazepę.

Zgłoś błąd

Zamek w Niedzicy - galeria zdjęć

Zamek w Niedzicy na mapie

Zamek w Niedzicy cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Zamek w Niedzicy

Miasta w pobliżu Zamek w Niedzicy

Regiony w pobliżu Zamek w Niedzicy

Więcej informacji