Co warto zobaczyć w Frydmanie?
Frydman jest jedną z większych miejscowości na polskim Spiszu. Znajduje się nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego, od którego odgradza go wał przeciwpowodziowy. Znajduje się tu jeden z lepiej zachowanych gotyckich kościołów murowanych w tej części regionu.
Nazwa miejscowości ma niemieckiej korzenie i związana jest z pierwszą falą osadnictwa na Spiszu w XIII i XIV w. Od XVII w. Frydman był miastem, czego wspomnieniem jest centralny plac, na którym dawniej odbywały się jarmarki. Ludność Frydmanu stanowili w niemal równym stopniu Polacy, Słowacy oraz potomkowie Niemców i Węgrów. Tworzyło to charakterystyczny dla spiskich miejscowości wielokulturowy tygiel, ale było też źródłem problemów natury politycznej, szczególnie w pierwszej połowie XX w. Po ostatecznym ustaleniu granic w 1925 i 1945 r. Frydman przypadł Polsce, ale tutejsza ludność posługuje się swoim własnym dialektem, a w jej kulturze pobrzmiewają wątki góralskie, węgierskie, słowackie.
W przeszłości Frydman był znanym punktem handlu winem węgierskim. Z tego powodu istniały tu piwnice, w których przechowywano trunek. Obecnie po latach zaniedbań piwnice są przygotowywane do zwiedzania i będą jedną z atrakcji miejscowości i okolic. Oprócz nich we Frydmanie można odwiedzić gotycki kościół św. Stanisława oraz XVI wieczny kasztel rodziny Horvathów.