Zamek w Czorsztynie - opis atrakcji
Zamek w Czorsztynie znajduje się na urwistym cyplu nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. W przeszłości wznosił się nad brzegiem Dunajca, który był od średniowiecza granicą między Polską, a Węgrami. Obecnie znajduje się w enklawie Pienińskiego Parku Narodowego i jest udostępniany dla turystów.
Strażnicę graniczną zaczęto budować w połowie XIII w. Strzegła ona zarówno granicy, jak przebiegającego w pobliżu szlaku handlowego. Rozbudowę zamku przeprowadzono w XIV w. na polecenie Kazimierza Wielkiego i stał się on wówczas jedną z głównych warowni na pograniczu polsko- węgierskim. Źródła potwierdzają, że bywali tu Kazimierz Wielki, Ludwik Węgierski, królowa Jadwiga oraz Władysław Warneńczyk.
W XV w. wieku zamek w Czorsztynie doświadczył licznych zniszczeń w wyniku najazdu husyckiego, a następnie w wyprawie węgierskiej Macieja Korwina. Choć próbowano go remontować i naprawiać, to powoli tracił on na znaczeniu przez całe XVII stulecie. W 1651 r. zamek zajęli uczestnicy powstania Podhalańskiego pod wodzą Stanisława Kostki- Napierskiego, a dzieła zniszczenia dopiekły wojska kozackie w latach 1734-1735. Zamek popadł w ruinę, którą zabezpieczyła rodzina Drohojowskich, która kupiła go w 1819 r.
Po II wojnie światowej rozpoczęto w zamku prace badawcze i rekonstrukcyjne. Do dziś pozostaje on zabezpieczony w stanie trwałej ruiny. Przez zachowane pomieszczenia poprowadzono trasę turystyczną. Z górnego zamku podziwiać można piękną panoramę Jeziora Czorsztyńskiego i jego okolic. Bardzo dobrze widoczny jest leżący na drugim brzegu zamek w Niedzicy.