15 czerwca 2015

5 najpiękniejszych zamków w Polsce, które trzeba zobaczyć

5 najpiękniejszych zamków w Polsce, które trzeba zobaczyć

Na mapie turystycznej Polski nie brakuje imponujących budowli, które trzeba zobaczyć i choć na chwilę przenieść się w przeszłość. Ekscytujące historie związane z imponującymi zamkami dopełniają atrakcyjności każdego z nich. Klub travelowy Travelist.pl przygotował listę 5 najpiękniejszych zamków w Polsce, które warto odwiedzić.

Zamek krzyżacki w Malborku

zamek-w-malborku

Budowany przez prawie 2 wieki gotycki zamek wielkich mistrzów krzyżackich  jest jedną z największych twierdz Europy średniowiecznej i drugim co do wielkości zamkiem w Polsce (największy to Wawel). Na przełomie XIV i XV wieku budowla była siedzibą mistrzów  Zakonu Krzyżackiego (reprezentacyjna rezydencja władców), jednak funkcja zamku zmieniała się na przestrzeni lat wielokrotnie. Odwiedzając imponujący zespół zamkowy w Malborku można poczuć prawdziwą średniowieczną atmosferę i przenieść się w czasy panowania krzyżackich władców.  W 1997 r. krzyżacką twierdzę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zamek Książ

zamek-ksiaz

Znajdujący się  na Szlaku Zamków Piastowskich zamek Książ stanowi główną atrakcję Wałbrzycha. Trzeci co do wielkości w Polsce kompleks zamkowy (i największy na Dolnym Śląsku) zbudowany na urwistym skalnym cyplu charakteryzuje się różnymi stylami i posiada ponad 400 różnych pomieszczeń. Od czasu powstania (XIII w.) zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli, był przebudowywany i odnawiany. Największe zmiany w wyglądzie budynku poczyniła rodzina Hochbergów, która najpierw przekształciła średniowieczną siedzibę w barokową rezydencję, a następnie dodała do kompleksu neorenesansowe skrzydła. Obecnie zamek otwarty jest dla zwiedzających, którzy mogą oglądać go indywidualnie lub z przewodnikiem.

 

Zamek Czocha

zamek-czochaZamek powstał w XIII wieku jako czeska obronna twierdza graniczna, a sto lat później przeszedł w ręce Piastów. Przez wieki był przebudowywany na rezydencję, a po wojnie 30-letniej utracił swoje militarne znaczenie. W XVIII w. zamek spłonął i zamienił się w ruinę. Dopiero renowacja w XX w. przywróciła mu świetność i uczyniła z niego najpiękniejszy zabytek Dolnego Śląska. W zamku Czocha za czasów rezydowania w nim rodziny Nostitza na pięknym dziedzińcu stanęła studnia – niemy uczestnik rodzinnej przemocy. Legenda głosi, że do studni wrzucano niewierne żony zarządców zamku. Mówiono, że  ten, kto pochylił się w nocy nad studnią, słyszał jęki kobiece i  błagalne wołanie o pomoc.

Zamek w Mosznej

zamek-w-mosznej

Zabytkowa rezydencja we wsi Moszna jest jednym z najbardziej znanych zabytków na Opolszczyźnie. XVII-wieczna rezydencja przez lata była siedzibą śląskiego rodu Thiele-Winclerów. Znajdowało się w niej także aż do roku 2013 Centrum Terapii Nerwic. Budowla nigdy nie pełniła funkcji obronnej, służyła jedynie jako miejsce zamieszkania dla pruskiego magnata kopalnianego. Charakterystycznym rysem pałacu jest 99 wież i wieżyczek dominujących nad całą budowlą. W rezydencji znajduje się 365 pomieszczeń, a cały zamek przypomina swoją architekturą filmy Walta Disneya.

Zamek Dunajec

(zdjęcie na samej górze artykułu)

Położony nad Dunajcem okazały gotycki zamek w Niedzicy stoi na stromej skale i króluje tam niczym orle gniazdo. Ta średniowieczna warownia z początku XIV wieku, wzniesiona przez węgierskiego kolonizatora i znajdująca się nad Jeziorem Czorsztyńskim, jest jedną z największych atrakcji turystycznych południowej części województwa małopolskiego. Zamek zachwyca swoim położeniem, historią oraz legendami z nim związanymi. Każdy turysta odkryje w nim coś fascynującego.

Tekst powstał we współpracy z klubem travelowym Travelist.pl

O autorze
blank redakcja

Zobacz też