11 maja 2021

Okresy ochronne ryb – o jakich ograniczeniach należy pamiętać?

Okresy ochronne ryb – o jakich ograniczeniach należy pamiętać?

Przestrzeganie wyznaczonych okresów oraz wymiarów ochronnych ryb, ma istotny wpływ na jakość połowów. W rękach wędkarzy spoczywa zaś duża odpowiedzialność za wody i możliwość znacznej poprawy rybostanu. Każdy może przyczynić się do pozytywnych efektów, stosując się do powszechnych zasad.

 

Okresy ochronne ryb – czas dla natury

Okres ochronny to czas, w którym niektóre gatunki są objęte szczególną protekcją i zupełnie wykluczone z połowów. Ma to na celu nie zaburzać ich procesu rozrodczego i pozwolić w etyczny sposób na spokojne procesy rozmnażania. Posiada to ogromny wpływ na rybostan oraz jakościowe zapełniane stanu wód. Wędkarstwo nie jest naturalnym element środowiska i może zaburzyć instynkt zwierząt, a co za tym idzie przyczynić się negatywnie do poziomu ilościowego gatunków. Należy pamiętać, iż zasady są dokładnie ustalane względem konkretnych okręgów i trzeba upewnić się co do obowiązujących nas zasad. Proces rozrodczy jest moment, który warto uszanować, jeżeli pragniemy cieszyć się pasją wędkarstwa przez jeszcze długi czas. Znaj okresy ochronne ryb i wędkuj bez obaw!

Jakie są okresy ochronne ryb – podstawowe ustalenia

Choć poszczególne okręgi posiadają swoje konkretne zasady, istnieją daty obowiązujące wędkarzy na terenie całej Polski i będące progiem podstawowym. Okresy ochronne ryb ustala się w następujący sposób: boleń od 1 stycznia do 30 kwietnia, brzana od 1 stycznia do 30 czerwca, miętus od 1 grudnia do końca lutego, pstrąg potokowy od 1 września do 31 stycznia, szczupak na zbiornikach zaporowych Nysa, Otmuchów, Turawa, Brzózki, Michalice, Kluczbork i Ujazd obowiązuje od 1 stycznia do 31 maja, na pozostałych wodach od 1 stycznia do 30 kwietnia, sandacz od 1 stycznia do 31 maja, sum od 1 stycznia do 31 maja, świnka od 1 stycznia do 15 maja, troć od 1 października do 31 grudnia, węgorz od 1 grudnia do 31 marca. Przestrzeganie zasad ma doprawdy znaczący wpływ, o czym zdaje sobie sprawę każdy doświadczony wędkarz. Pozwolenie mieszkańcom wód na spokojne procesy rozrodcze stanowi swego rodzaju klucz do poprawy rybostanu, a co za tym idzie, wpływu na środowisko. Jeśli jesteś wędkarzem, to już teraz koniecznie dowiedz się, jak działa echosonda wędkarska!

O czym jeszcze pamiętać podczas wędkowania?

Podstawowym aspektem jest upewnienie się, kto może tak naprawdę wędkować. Prawo do tego w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadające kartę wędkarską, jak i cudzoziemcy, przestrzegający zasad ujętych w Regulaminie Amatorskiego Połowu Ryb i zezwoleniu uzyskanym od uprawnionego do rybactwa. Sposoby połowu oraz metody wykorzystywania przynęt, także są dokładnie wymienione w regulaminie i nim zdecydujemy się o poznaniu wędkarstwa od strony praktycznej, konieczne jest, by go dokładnie przestudiować. Gatunki objęte całkowitą ochroną i wyłączone z połowów, niezależnie do czasu to: parposz, piekielnica, piskorz, pocierniec, różanka, strzebla błotna, śliz, taśmiak długi, alosa, babka czarnoplamka, mała i piaskowa, brzanka, ciosa, dennik, głowacz pręgopłetwy i białopłetwy, jesiotr ostronosy i zachodni, kiełb białopłetwy i Kesslera, kur rogacz oraz wszystkie gatunki igliczniowate, kozy i minogi. Wymienione ryby zagrożone są całkowitym wyginięciem lub zbyt drastycznym zmniejszeniem się populacji, dlatego tak istotne jest, by pamiętać o nich podczas wędkowania. Stosowanie się do wymogów dotyczy każdego miłośnika łowienia, a regulaminy oraz zasady dostarczają należytej wiedzy, którą warto posiadać.

O autorze
redakcja

Zobacz też