Trzy Korony

Trzy Korony w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Trzy Korony - opis atrakcji

Trzy Korony są najbardziej znanym, choć nie najwyższym szczytem Pienin. Znajdują się w Pieninach właściwych nad Krościenkiem i Sromowcami Niżnymi. Wznoszą się ponad doliną Dunajca, do której opadają stromymi skalnymi ścianami o wysokości ponad 300 metrów.

Najwyższym wierzchołkiem Trzech Koron jest Okrąglica o wysokości 982 m n.p.m. Znajduje się na niej platforma widokowa, na którą prowadzą metalowe schody.

Szczyt Trzech Koron najlepiej prezentuje się ze Sromowców Niżnych, z poziomu Dunajca podczas spływu oraz ze znajdującego się po słowackiej stronie Czerwonego Klasztoru. To właśnie z tej strony widać trzy charakterystyczne zęby skalne, które dały górze nazwę. Trzy Korony są też doskonałym punktem widokowym. Dookólna panorama obejmuje Małe Pieniny, Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego, Szczawnicę, Krościenko, Gorce z Lubaniem i Turbaczem, Jezioro Czorsztyńskie i wznoszącą się nad nim Babią Górę, łańcuch Tatr oraz Spisz.

Na Trzy Korony prowadzi niebieski szlak biegnący głównym grzbietem Pienin od Przełęczy Osice po dolinę Dunajca. Dojście z okolic Czorsztyna (Przełęcz Osice) zajmuje około 2h 30 min, zaś z doliny Dunajca ok. 3 h. Poniżej szczytu znajduje się Przełęcz Szopka oddalona o około 30 min od platformy widokowej. Przebiega przez nią szlak żółty łączący Krościenko ze Sromowcami Niżnymi. Wyjście nim z Krościenka jak i ze Sromowców Niżnych zajmuje ok. 1 h 30 min do Przełęczy. Wykorzystanie szlaków żółtych pozwala na skrócenie wędrówki na Trzy Korony i znacznie większą mobilność. Zarówno Krościenko, jak i Sromowce są w sezonie dobrze skomunikowane z okolicznymi miejscowościami.

Zgłoś błąd

Trzy Korony - galeria zdjęć

Trzy Korony na mapie

Trzy Korony cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Trzy Korony

Miasta w pobliżu Trzy Korony

Regiony w pobliżu Trzy Korony

Więcej informacji