Małe Pieniny

Małe Pieniny w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Małe Pieniny - opis atrakcji

Małe Pieniny są wschodnią częścią Pienin, ciągnącą się od Doliny Dunajca po Przełęcz Rozdziela. W ich obrębie znajduje się najwyższy szczyt Pienin, Wysoka (1050 m n.p.m.), wznoszący się nad Jaworkami.

Małe Pieniny nie mają tak spektakularnych widoków jak Pieniny Właściwe. Próżno szukać tu urwistych skał i przepaści znanych choćby z Trzech Koron. Jest to długi, w dużej części odkryty grzbiet z pojedynczymi wystającymi ponad niego skałkami oraz wzniesieniami. Znacznie bardziej spektakularnie wygląda od południowej, słowackiej strony.

Atrakcją Małych Pienin jest znajdujący się w Jaworkach Wąwóz Homole. Jest to jeden z najpiękniejszych wąwozów skalnych nie tylko w Pieninach, ale i w całych polskich górach. Bardzo atrakcyjna jest też Dolina Białej Wody z niewielkimi kaskadami na potoku oraz kilkoma interesującymi skałami.

Najwyższy szczyt Pienin Wysoka jest doskonałym punktem widokowym. Od polskiej strony jest stosunkowo łatwo dostępna, choć szlak prowadzący na szczyt jest w niektórych miejscach stromy. Roztaczają się z niego wspaniałe widoki na Tatry.

Dużą cześć grzbietu Małych Pienin zajmują łąki, na których wypasane są stada owiec. Działa tu kilka bacówek produkujących tradycyjne sery, m.in. w dolinie Białej Wody i na grzbiecie nad Jaworkami. Dzięki temu, że grzbiet jest odsłonięty można z niego podziwiać piękne widoki na Trzy Korony, niedaleki Beskid Sądecki, Gorce, a przy dobrej pogodzie także na Babią Górę w Beskidzie Żywieckim.

Całym grzbietem Małych Pienin prowadzi niebieski szlak, do którego można się też dostać szlakami dojściowymi: żółtymi ze Szczawnicy przez Palenicę na Szafranówkę, ze Szlachtowej w okolicę Huściawy oraz z Jaworek przez Dolinę Białej Wody pod Przełęcz Rozdziela. Można także dojść zielonym szlakiem z Jaworek przez Wąwóz Homole pod szczyt Wysokiej.

Zgłoś błąd

Małe Pieniny - galeria zdjęć

Małe Pieniny na mapie

Małe Pieniny cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Małe Pieniny

Miasta w pobliżu Małe Pieniny

Regiony w pobliżu Małe Pieniny

Warto wiedzieć

Więcej informacji