Gorce

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gorców Hotele w Gorcach

Co warto zobaczyć w Gorcach?

Gorce są grupą górską należącą do Beskidów Zachodnich. Graniczą z Beskidem Sądeckim, Wyspowym, Żywieckim oraz Pieninami. Mają świetne walory widokowe ponieważ duża część ich grzbietów pozostaje odsłonięta. Można stąd podziwiać Tatry, Pieniny, Babią Górę oraz inne wspaniałe panoramy.
Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz o wysokości 1310 m n.p.m. Szczyt znajduje się w zachodniej części terenu, nad Rabką i Nowym Targiem, które są doskonałymi punktami wyjścia na wędrówkę na jego wierzchołek.

Gorce mają postać ogromnego rozłogu, którego zwornikiem jest wspomniany Turbacz. We wszystkie strony rozchodzą się z niego ramiona, na których umiejscowione są kolejne znaczące szczyty, takie jak Jaworzyna Kamieniecka i Gorc, Kudłoń, Wierch Spalone, Obidowiec, Bukowina Miejska i Kiczora. Najdłuższym pasmem Gorców jest ramię południowo- wschodnie, które przez Kiczorę i Przełęcz Knurowską przechodzi w długi, opadający aż do Krościenka nad Dunajcem grzbiet z kulminacją na Lubaniu.

Znaczącą część Gorców porastają lasy mieszane i iglaste. Wśród nich otwierają się hale i polany, które od czasów średniowiecznych wykorzystywane były w gospodarce pasterskiej. Wiosną na halach pojawiają się łany krokusów. Choć obecnie pasterstwo kultywowane jest w Gorcach jedynie w kilku miejscach, to można też zobaczyć jego relikty w postaci licznych zachowanych szałasów. Z kolei w bacówkach, takich jak na Hali Długiej kupić można owcze sery bezpośrednio u baców.

Wędrówki po Gorcach są bardzo przyjemne ponieważ po wejściu na grzbiet z doliny nie ma już zbyt wielu podejść, a wędrówkę uprzyjemniają wspaniałe widoki. W ostatnich latach walory widokowe tych okolic doceniono i wzmocniono przez budowę trzech wież widokowych, na Lubaniu, Gorcu i Magurkach w rejonie miejscowości Ochotnica.

Gorce mają dobrze rozwiniętą sieć szlaków turystycznych, zarówno PTTKowskich, jak i znakowanych przez Gorczański Park Narodowy. Najważniejszym z nich jest czerwony Główny Szlak Beskidzki na odcinku od Krościenka przez Lubań, Przełęcz Knurowską, Kiczorę, Turbacz, Obidowiec do Rabki Zdroju. Licznymi szlakami prowadzącymi ze wszystkich stron można dojść do schroniska pod Turbaczem, skąd wejście czerwonym szlakiem na Turbacz zajmuje kilkanaście minut. Bardzo malowniczy jest szlak zielony z Ochotnicy Dolnej Przez stoki Gorca, Przysłop na Jaworzynę Kamieniecką, gdzie stoi słynna Bulandowa Kapliczka. Na terenie Gorców znajdują się 2 schroniska PTTK, pod Turbaczem i na Starych Wierchach, Bacówka PTTK na Maciejowej oraz prywatne schronisko Łapsowa Polana nad Nowym Targiem. Latem na Lubaniu i pod Gorcem działają bazy namiotowe, a dobrą bazę noclegową w postaci pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych zapewniają miejscowości znajdujące się u podnóży gór, szczególnie Krościenko nad Dunajcem, Ochotnica Górna i Dolna, Rabka Zdrój, Szczawa.

W północno- zachodniej części Górców, na stokach Tobołowa działa zimą stacja narciarska Koninki. Na niedalekim szczycie Suhora stoi obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Przyrodniczego z Krakowa. W leżącej u podnóża tej części Gorców Porębie Wielkiej ma swoją siedzibę Gorczański Park Narodowy, zaś nad miejscowością zobaczyć można malowniczą, drewnianą willę w stylu zakopiańskim wybudowaną przez poetę Władysława Orkana.
Gorce są przede wszystkim terenem, gdzie uprawiać można turystykę aktywną, pieszą i rowerową, a zimą narciarską. Miejscowości leżące na ich obrzeżach mogą być też dobrym punktem wypadowym do licznych atrakcji w okolicy, takich jak Pieniny ze Szczawnicą i Niedzicą, termy na Podhalu np. w Szaflarach, Białce czy Bukowinie Tatrzańskiej oraz do Zakopanego.

Zgłoś błąd

Mapa Gorców

Miasta w Gorcach

Warto wiedzieć

Miasta w pobliżu Gorce

Gorce - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna