Turbacz

Turbacz w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Turbacz - opis atrakcji

Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców i liczy 1310 m n.p.m. Należy do Korony Gór Polski. Znajduje się w zachodniej części Gorców, między Nowym Targiem i Porębą Wielką. Pod jego szczytem stoi schronisko PTTK, a w jego okolice prowadzi kilka szlaków turystycznych z różnych stron.
Szczyt jest zwornikiem, z którego rozchodzi się 7 grzbietów górskich, na których znajdują się inne ważne gorczańskie szczyty: Pasmo Gorca i Lubania, Mostownicy i Kudłonia, Turbaczyka, Suchego Gronia, Obidowca, Średniego Wierchu i Bukowiny Obidowskiej. Sam wierzchołek porośnięty jest lasem, natomiast około 50 m poniżej rozciągają się dawne hale wypasowe, Hala Turbacz, Wolnica i Hala Długa. Na Hali Długiej i Turbacz prowadzony jest obecnie kulturowy wypas owiec znajdujący się pod opieką Gorczańskiego Parku Narodowego.

Pod szczytem Turbacza stoi duże schronisko PTTK, które zaliczane jest do najchętniej odwiedzanych w tej części Beskidów. Z jego najbliższej okolicy roztaczają się piękne widoki na Tatry. Z kolei z Hali Turbacz można podziwiać rozległe panoramy w kierunku północnym.
Na szczyt Turbacza prowadzi tylko 1 szlak pieszy, czerwony, Główny Szlak Beskidzki. Jednak ze wszystkich stron da się dojść pod schronisko pod Turbaczem i stąd czerwonym szlakiem zdobyć wierzchołek. Od północy na Turbacz można wyjść niebieskim szlakiem z Poręby Wielkiej i zielonym z Niedźwiedzia przez Zagronie i Turbaczyk. Obie trasy zajmują ok. 3 h. Od wschodu dojście żółtym szlakiem z Rzek zajmuje ok. 4 h, zaś ok. 3 h czerwonym GSB z Przełęczy Knurowskiej. Wejście na Turbacz od południa zajmuje ok. 3 h. Szlaki prowadzą: niebieski z Łopusznej, czarny z Ostrowska, zielony i żółty z Nowego Targu Kowańca. Najdłuższe wejście, trwające ok. 5h 30 min prowadzi z Rabki Głównym Szlakiem Beskidzkim.

Zgłoś błąd

Turbacz - galeria zdjęć

Turbacz na mapie

Turbacz cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Turbacz

Miasta w pobliżu Turbacz

Warto wiedzieć

Więcej informacji