Poręba Wielka

Poręba Wielka w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
1280
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.3638
E:20.0345

Co warto zobaczyć w Porębie Wielkiej?

Poręba Wielka jest dużą wsią leżącą u północnych podnóży Gorców. Znajduje się w niej siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego oraz Park Podworski Wodzickich. Miejscowość jest dobrą bazą wypadową na wędrówki w północnej części Gorców. Prowadzą stąd szlaki m.in. na Turbacz, Obidowiec i Stare Wierchy.
Miejscowość została założona już w XIII w. i należała wówczas do klasztoru cystersów w Szczyrzycu. Z czasem przeszła w ręce królewskie, a następnie władały nią kolejne rodziny szlacheckie z Małopolski. Największy rozkwit zaczęła przeżywać od połowy XVIII w., gdy jej właścicielami zostali Wodziccy. Prowadzili oni zorganizowaną gospodarkę leśną w gorczańskich lasach, we wsi znajdował się też browar, warsztat sukienniczy oraz huta szkła. Wodziccy byli właścicielami Poręby Wielkiej do 1945 r., gdy ich ziemi zostały znacjonalizowane.

Pozostałością po dawnych właścicielach wsi jest rozległy Park Podworski Wodzickich, gdzie zachowało się trochę starych zabudowań, w tym wozownia. Obecnie mieszczą się na jego terenie budynki dyrekcji Gorczańskiego PN. Sam park jest też udostępniony do zwiedzania. Atrakcją miejscowości jest stojąca w przysiółku Zagronie Willa Orkanówka w stylu zakopiańskim. Należała ona do Władysława Orkana, a obecnie mieści się tu poświęcone mu muzeum.

Ze względu na swoje położenie Poręba Wielka jest dobrym punktem wyjścia na gorczańskie szlaki. Niebieskim można stąd dojść w ok. 3h na Halę Turbacz przez Polanę Średnie. Podobny czas zajmuje dojście w to samo miejsce zielonym szlakiem przez Turbaczyk. Zielonym szlakiem przez Tobołów, Suhorę i Obidowiec można udać się w 3 h na Stare Wierchy i dalej do Obidowej i Nowego Targu. Zimą w Koninkach, które są częścią Poręby Wielkiej działa stacja narciarska, zaś na pobliskiej Suhorze stoi najwyżej położone obserwatorium astronomiczne w Polsce.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Porębie Wielkiej

Warto wiedzieć

W okolicy Poręby Wielkiej

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Poręby Wielkiej

Poręba Wielka - galeria zdjęć

Poręba Wielka w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1280
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.3638
E:20.0345

Poręba Wielka - więcej informacji