Park Podworski Wodzickich

Poręba Wielka w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
1280
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.3638
E:20.0345

Park Podworski Wodzickich - opis atrakcji

Park Podworski Wodzickich jest zabytkowym parkiem w Porębie Wielkiej, którego początki sięgają XVI w. Został założony przez ówczesnych właścicieli miejscowości, Pieniążków, a następnie był kilkukrotnie reorganizowany. Obecny, naturalistyczny kształt nadała mu przebudowa przeprowadzona przez Wodzickich na początku XX w.

W parku znajdował się do 1945 r. dwór Wodzickich, ale spłonął on w ostatnich dniach wojny. Nie wiadomo czy za pożar odpowiadają Niemcy, którzy mieli tu swoją kwaterę czy też partyzanci. Z oryginalnej zabudowy dworskiej zachowała się drewniana wozownia. Na fundamentach spalonych zabudowań stoi obecnie budynek dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego.
Park jest częścią Gorczańskiego PN i jego eksklawą. Na jego terenie rosną pomnikowe drzewa, z których najstarsze mają po 300-400 lat. Są to głównie wiązy i jesiony, ale zachowały się też fragmenty alei kasztanowej i lipowej.

Zgłoś błąd

Park Podworski Wodzickich - galeria zdjęć

Park Podworski Wodzickich na mapie

Park Podworski Wodzickich cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Warto wiedzieć

Więcej informacji