Willa Orkanówka

Poręba Wielka w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
1280
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
18
Współrzędne
N:49.3638
E:20.0345

Willa Orkanówka - opis atrakcji

Willa Orkanówka znajduje się w przysiółku Poręby Wielkiej Zagronie, przy zielonym szlaku prowadzącym na Turbacz. Obecnie mieści się tu Muzeum Biograficzne Władysława Orkana.
Władysław Orkan, a właściwie Franciszek Ksawery Smaciarz urodził się i wychował w wiejskiej chacie w przysiółku Zagronie. Wykształcenie zdobył głównie dzięki determinacji swojej matki, która do dziś w Porębie uznawana jest za symbol matczynej miłości i opieki. Kiedy otrzymał honorarium za książkę „W Roztokach” przeznaczył je na budowę nowego domu nieopodal rodzinnej chaty. Został on ukończony w 1906 r. i jest budowlą w stylu zakopiańskim. Budowali go miejscowi cieśle, a zdobienia wykonał także pochodzący z Poręby absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jan Bulas. Do lat siedemdziesiątych XX w. dom znajdował się w rękach rodziny Orkana, a następnie przekazany został państwu jako muzeum.
Willa przetrwała w bardzo dobrym stanie czasy wojny i do dziś można w niej oglądać oryginalne umeblowanie. Zachowały się gabinet Orkana, pokój jego matki i pokój tzw. przejściowy, w którym przyjmowano gości z oryginalnym wyposażeniem. W pozostałych pomieszczeniach, w tym w kuchni znajdują się wystawy etnograficzna, fotograficzna i przybliżająca życie pisarza.

Zgłoś błąd

Willa Orkanówka - galeria zdjęć

Willa Orkanówka na mapie

Willa Orkanówka cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji