Korona Gór Polski

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski i jej zdobywanie stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Stworzona w 1997 r. lista 28, w założeniu najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce jest magnesem, który przyciąga i inspiruje do poznawania gór. Choć jej skład budzi w niektórych środowiskach kontrowersje, to trzeba pamiętać, że wiele osób dzięki tej inicjatywie zaczęło swoją przygodę z górami. Przyczynia się też ona znacząco do rozwoju turystyki w mniej popularnych zakątkach polskich gór.

Inicjatywa narodziła się w środowisku redaktorów pisma „Poznaj swój kraj”, a szczególnie w głowach Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego. Początkowo lista liczyła 27 szczytów. Brakowało na niej Ślęży, zaś jako najwyższy szczyt Pienin podane były Trzy Korony zamiast wysokiej, a Gór Bialskich Postawna zamiast Rudawca. Głównym celem jaki przyświecał twórcom „Korony” było odciążenie najpopularniejszych wśród turystów szczytów i przekierowanie ruchu w mniej znane rejony polskich gór. Częściowo cel ten udało się zrealizować.

Koronie od początku towarzyszyły kontrowersje związane ze sporami dotyczącymi granic pasm górskich w Polsce. Dotyczą one choćby wskazania najwyższego szczytu Beskid Makowskiego, niewydzielenia Gór Sanocko-Turczańskich czy Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Spory te toczą się jednak przede wszystkim w gronie geografów i regionalistów, a dla przeciętnego turysty i zdobywcy Korony nie mają istotnego znaczenia. Decydując się na przystąpienie do tej inicjatywy każdy przyjmuje założenia, które podali jej twórcy.

Aby oficjalnie zostać uznanym za Zdobywcę Korony Gór Polski należy przed rozpoczęciem wyzwania przystąpić do Klubu Zdobywców. Otrzymuje się wówczas Książeczkę Korony Gór Polski, w której należy dokumentować wszystkie wejścia. Robi się to przede wszystkim za pomocą pieczątek oraz zdjęć wykonanych na szczycie. Zdjęcia muszą być wydrukowane i wklejone do książeczki. Lista miejsc, gdzie można znaleźć stemple wbijane do książeczki znajduje się na stronie organizatora inicjatywy: kgp.info.pl. Po zdobyciu wszystkich szczytów książeczkę należy zweryfikować i w ten sposób otrzymuje się tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Obecnie Klub Zdobywców zrzesza ponad 60 tys. os., z czego około 3 tys. weszło na wszystkie szczyty i zostało oficjalnie przyjętych do Loży Zdobywców.
Korona Gór Polski to nie tylko klub, ale także inspiracja do poznawania kraju. Umieszczone na liście szczyty są bardzo różnorodne, od skalistych tatrzańskich wierchów po liczących kilkaset m n.p.m. zalesionych wzniesień. Dzięki zdobywaniu Korony można poznać zróżnicowanie polskich gór i nabrać ochoty na głębsze poznawanie poszczególnych pasm i grup. Na niektórych szczytach znajdują się wieże widokowe, inne oferują rozległe widoki z poziomu ziemi. Wiele jest jednak zalesionych i wchodzenie na nie, to przede wszystkim kontakt z przyrodą i życiem lasu.

Różne są motywacje przyświecające Zdobywcom. Jedni chcą po prostu w uporządkowany sposób wejść na najwyższe szczyty w polskich górach, inni stawiają na wyczyn i zakładają zdobycie wszystkich 28 gór w określonym czasie. Są wejścia nocne, grupowe, indywidualne. Tak naprawdę Korona to tylko pretekst do ruszenia się z domu i chodzenia po górach. A Książeczka Zdobywcy i przynależność do Klubu jedynie tę aktywność uzupełnia i uatrakcyjnia.

Szczyt Wysokość Pasmo górskie
Rysy 2499 m n.p.m. Tatry
Babia Góra 1725 m n.p.m. Beskid Żywiecki
Śnieżka 1603 m n.p.m. Karkonosze
Śnieżnik 1423 m n.p.m. Masyw Śnieżnika
Tarnica 1346 m n.p.m. Bieszczady Zachodnie
Turbacz 1310 m n.p.m. Gorce
Radziejowa 1266 m n.p.m. Beskid Sądecki
Skrzyczne 1257 m n.p.m. Beskid Śląski
Mogielica 1171 m n.p.m. Beskid Wyspowy
Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. Góry Izerskie
Rudawiec 1106 m n.p.m. Góry Bialskie
Orlica 1084 m n.p.m. Góry Orlickie
Wysoka 1050 m n.p.m. Pieniny
Wielka Sowa 1015 m n.p.m. Góry Sowie
Lackowa 997 m n.p.m. Beskid Niski
Kowadło 989 m n.p.m. Góry Złote
Jagodna 977 m n.p.m. Góry Bystrzyckie
Skalnik 945 m n.p.m. Rudawy Janowickie
Waligóra 936 m n.p.m. Góry Kamienne
Czupel 933 m n.p.m. Beskid Mały
Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. Góry Stołowe
Lubomir 904 m n.p.m. Beskid Makowski
Biskupia Kopa 889 m n.p.m. Góry Opawskie
Chełmiec 851 m n.p.m. Góry Wałbrzyskie
Kłodzka Góra 765 m n.p.m. Góry Bardzkie
Skopiec 724 m n.p.m. Góry Kaczawskie
Ślęża 718 m n.p.m. Masyw Ślęży
Łysica 614 m n.p.m. Góry Świętokrzyskie

Zobacz też

Stolice państw Europy

Stolice są miastami, które są centrum życia politycznego, administracyjnego, przemysłowego i kulturalnego każdego z...
Stolice państw Europy

Najmniejsze państwa świata

Najmniejsze państwa świata to grupa bardzo zróżnicowana zarówno pod względem zagospodarowania, jak i warunków...
Najmniejsze państwa świata

Pasma górskie w Polsce

Góry są tym naturalnym wytworem przyrody, który często zapiera dech w piersiach. Ale mimo,...
Pasma górskie w Polsce

Najludniejsze państwa świata

Mapa najludniejszych państw świata niekoniecznie pokrywa się z tymi największymi. Oczywiście w pierwszej piętnastce...
Najludniejsze państwa świata

Województwa w Polsce

Każde państwo posiada swój podział administracyjny, który dzieli kraj na mniejsze obszary, nazywane jednostkami...
Województwa w Polsce