Korona Gór Polski

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski i jej zdobywanie stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Stworzona w 1997 r. lista 28, w założeniu najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce jest magnesem, który przyciąga i inspiruje do poznawania gór. Choć jej skład budzi w niektórych środowiskach kontrowersje, to trzeba pamiętać, że wiele osób dzięki tej inicjatywie zaczęło swoją przygodę z górami. Przyczynia się też ona znacząco do rozwoju turystyki w mniej popularnych zakątkach polskich gór.

Inicjatywa narodziła się w środowisku redaktorów pisma „Poznaj swój kraj”, a szczególnie w głowach Marka Więckowskiego i Wojciecha Lewandowskiego. Początkowo lista liczyła 27 szczytów. Brakowało na niej Ślęży, zaś jako najwyższy szczyt Pienin podane były Trzy Korony zamiast wysokiej, a Gór Bialskich Postawna zamiast Rudawca. Głównym celem jaki przyświecał twórcom „Korony” było odciążenie najpopularniejszych wśród turystów szczytów i przekierowanie ruchu w mniej znane rejony polskich gór. Częściowo cel ten udało się zrealizować.

Koronie od początku towarzyszyły kontrowersje związane ze sporami dotyczącymi granic pasm górskich w Polsce. Dotyczą one choćby wskazania najwyższego szczytu Beskid Makowskiego, niewydzielenia Gór Sanocko-Turczańskich czy Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Spory te toczą się jednak przede wszystkim w gronie geografów i regionalistów, a dla przeciętnego turysty i zdobywcy Korony nie mają istotnego znaczenia. Decydując się na przystąpienie do tej inicjatywy każdy przyjmuje założenia, które podali jej twórcy.

Aby oficjalnie zostać uznanym za Zdobywcę Korony Gór Polski należy przed rozpoczęciem wyzwania przystąpić do Klubu Zdobywców. Otrzymuje się wówczas Książeczkę Korony Gór Polski, w której należy dokumentować wszystkie wejścia. Robi się to przede wszystkim za pomocą pieczątek oraz zdjęć wykonanych na szczycie. Zdjęcia muszą być wydrukowane i wklejone do książeczki. Lista miejsc, gdzie można znaleźć stemple wbijane do książeczki znajduje się na stronie organizatora inicjatywy: kgp.info.pl. Po zdobyciu wszystkich szczytów książeczkę należy zweryfikować i w ten sposób otrzymuje się tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Obecnie Klub Zdobywców zrzesza ponad 60 tys. os., z czego około 3 tys. weszło na wszystkie szczyty i zostało oficjalnie przyjętych do Loży Zdobywców.
Korona Gór Polski to nie tylko klub, ale także inspiracja do poznawania kraju. Umieszczone na liście szczyty są bardzo różnorodne, od skalistych tatrzańskich wierchów po liczących kilkaset m n.p.m. zalesionych wzniesień. Dzięki zdobywaniu Korony można poznać zróżnicowanie polskich gór i nabrać ochoty na głębsze poznawanie poszczególnych pasm i grup. Na niektórych szczytach znajdują się wieże widokowe, inne oferują rozległe widoki z poziomu ziemi. Wiele jest jednak zalesionych i wchodzenie na nie, to przede wszystkim kontakt z przyrodą i życiem lasu.

Różne są motywacje przyświecające Zdobywcom. Jedni chcą po prostu w uporządkowany sposób wejść na najwyższe szczyty w polskich górach, inni stawiają na wyczyn i zakładają zdobycie wszystkich 28 gór w określonym czasie. Są wejścia nocne, grupowe, indywidualne. Tak naprawdę Korona to tylko pretekst do ruszenia się z domu i chodzenia po górach. A Książeczka Zdobywcy i przynależność do Klubu jedynie tę aktywność uzupełnia i uatrakcyjnia.

SzczytWysokośćPasmo górskie
Rysy2499 m n.p.m.Tatry
Babia Góra1725 m n.p.m.Beskid Żywiecki
Śnieżka1603 m n.p.m.Karkonosze
Śnieżnik1423 m n.p.m.Masyw Śnieżnika
Tarnica1346 m n.p.m.Bieszczady Zachodnie
Turbacz1310 m n.p.m.Gorce
Radziejowa1266 m n.p.m.Beskid Sądecki
Skrzyczne1257 m n.p.m.Beskid Śląski
Mogielica1171 m n.p.m.Beskid Wyspowy
Wysoka Kopa1126 m n.p.m.Góry Izerskie
Rudawiec1106 m n.p.m.Góry Bialskie
Orlica1084 m n.p.m.Góry Orlickie
Wysoka1050 m n.p.m.Pieniny
Wielka Sowa1015 m n.p.m.Góry Sowie
Lackowa997 m n.p.m.Beskid Niski
Kowadło989 m n.p.m.Góry Złote
Jagodna977 m n.p.m.Góry Bystrzyckie
Skalnik945 m n.p.m.Rudawy Janowickie
Waligóra936 m n.p.m.Góry Kamienne
Czupel933 m n.p.m.Beskid Mały
Szczeliniec Wielki919 m n.p.m.Góry Stołowe
Lubomir904 m n.p.m.Beskid Makowski
Biskupia Kopa889 m n.p.m.Góry Opawskie
Chełmiec851 m n.p.m.Góry Wałbrzyskie
Kłodzka Góra765 m n.p.m.Góry Bardzkie
Skopiec724 m n.p.m.Góry Kaczawskie
Ślęża718 m n.p.m.Masyw Ślęży
Łysica614 m n.p.m.Góry Świętokrzyskie

Zobacz też

Województwa w Polsce

Każde państwo posiada swój podział administracyjny, który dzieli kraj na mniejsze obszary, nazywane jednostkami...
Województwa w Polsce

Największe jeziora świata

Jezioro to naturalny zbiornik wodny, który obecnie często spełnia funkcję rekreacyjno-sportową. Stanowi także obszar,...
Największe jeziora świata

Parki Narodowe w Polsce

Park narodowy jest najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce. Na jego obszarze ochronie podlega...
Parki Narodowe w Polsce

Pasma górskie w Polsce

Góry są tym naturalnym wytworem przyrody, który często zapiera dech w piersiach. Ale mimo,...
Pasma górskie w Polsce

Największe państwa świata

Dziesięć największych państw świata zajmuje łącznie niemal połowę powierzchni wszystkich lądów na Ziemi. Na...
Największe państwa świata