Najludniejsze państwa świata

Najludniejsze państwa świata
Licencja: Copyright

Mapa najludniejszych państw świata niekoniecznie pokrywa się z tymi największymi. Oczywiście w pierwszej piętnastce zestawienia plasują się zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone, ale daleko im do trzecich pod względem wielkości Chin. Państwo Środka od dziesiątków lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu największej liczby ludności, ale w ostatnich latach zbliżają się do niego Indie. W Chinach przez prowadzenie bardzo restrykcyjnej polityki dotyczącej narodzin wyhamowano przyrost naturalny, co nie ma miejsca w Indiach. Warto zauważyć, że Chiny i Indie mające po ponad 1 miliard 300 milionów mieszkańców wyprzedzają kolejne państwo czyli USA aż o miliard mieszkańców. Przepaść jest tu ogromna. Nawet cała Unia Europejska nie osiąga połowy mieszkańców Indii czy Chin. W zestawieniu najludniejszych nie ma drugiej pod względem wielkości państw Kanady, która ma zaledwie 37,5 mln mieszkańców, co związane jest z jej położeniem oraz trudnymi warunkami klimatycznymi.

  1. Chiny 1 392,9 mln
  2. Indie 1368,7 mln
  3. Unia Europejska* 512,4 mln
  4. USA 330, 3 mln
  5. Indonezja 269,5 mln
  6. Brazylia 212,4 mln
  7. Pakistan 204,6 mln
  8. Nigeria 200,9 mln
  9. Bangladesz 168, 1 mln
  10. Rosja 143,8 mln
  11. Meksyk 132,3 mln
  12. Japonia 125,9 mln
  13. Etiopia 110,1 mln
  14. Filipiny 108,1 mln
  15. Egipt 101,2 mln

 

Dane historyczne 2010-2012

lpNazwaLiczba ludności w mln
lipiec 2010lipiec 2011lipiec 2012
1Chiny134013441347,2
2Indie118411921205,1
Unia Europejska499,85502,1504,2
3USA310,2311,5314,3
4Indonezja243245247,6
5Brazylia201,1202,9204
6Pakistan177,3184,6187,8
7Bangladesz158 162,4165,3
8Nigeria152,2154,25156,7
9Rosja139,4141,6143,2
10Japonia126,8127126,5
11Meksyk112,5113,3114,6
12Filipiny96,898,399,7
13Etiopia82,984,786
14Wietnam8788,588,8
15Egipt84,285,586,4

Zobacz też

Największe Greckie wyspy

Ten kierunek obierają przede wszystkim miłośnicy historii starożytnej, amatorzy dobrego wina oraz wszyscy spragnieni...
Największe Greckie wyspy

Stolice państw Europy

Stolice są miastami, które są centrum życia politycznego, administracyjnego, przemysłowego i kulturalnego każdego z...
Stolice państw Europy