Najludniejsze państwa świata

Najludniejsze państwa świata
Licencja: Copyright

Mapa najludniejszych państw świata niekoniecznie pokrywa się z tymi największymi. Oczywiście w pierwszej piętnastce zestawienia plasują się zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone, ale daleko im do trzecich pod względem wielkości Chin. Państwo Środka od dziesiątków lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu największej liczby ludności, ale w ostatnich latach zbliżają się do niego Indie. W Chinach przez prowadzenie bardzo restrykcyjnej polityki dotyczącej narodzin wyhamowano przyrost naturalny, co nie ma miejsca w Indiach. Warto zauważyć, że Chiny i Indie mające po ponad 1 miliard 300 milionów mieszkańców wyprzedzają kolejne państwo czyli USA aż o miliard mieszkańców. Przepaść jest tu ogromna. Nawet cała Unia Europejska nie osiąga połowy mieszkańców Indii czy Chin. W zestawieniu najludniejszych nie ma drugiej pod względem wielkości państw Kanady, która ma zaledwie 37,5 mln mieszkańców, co związane jest z jej położeniem oraz trudnymi warunkami klimatycznymi.

  1. Chiny 1 392,9 mln
  2. Indie 1368,7 mln
  3. Unia Europejska* 512,4 mln
  4. USA 330, 3 mln
  5. Indonezja 269,5 mln
  6. Brazylia 212,4 mln
  7. Pakistan 204,6 mln
  8. Nigeria 200,9 mln
  9. Bangladesz 168, 1 mln
  10. Rosja 143,8 mln
  11. Meksyk 132,3 mln
  12. Japonia 125,9 mln
  13. Etiopia 110,1 mln
  14. Filipiny 108,1 mln
  15. Egipt 101,2 mln

 

Dane historyczne 2010-2012

lpNazwaLiczba ludności w mln
lipiec 2010lipiec 2011lipiec 2012
1Chiny134013441347,2
2Indie118411921205,1
Unia Europejska499,85502,1504,2
3USA310,2311,5314,3
4Indonezja243245247,6
5Brazylia201,1202,9204
6Pakistan177,3184,6187,8
7Bangladesz158 162,4165,3
8Nigeria152,2154,25156,7
9Rosja139,4141,6143,2
10Japonia126,8127126,5
11Meksyk112,5113,3114,6
12Filipiny96,898,399,7
13Etiopia82,984,786
14Wietnam8788,588,8
15Egipt84,285,586,4

Zobacz też

Uzdrowiska w Polsce

Uzdrowisko to miejscowość, w której występują naturalne czynniki lecznicze takie jak wody mineralne, borowiny...
Uzdrowiska w Polsce

Pasma górskie w Polsce

Góry są tym naturalnym wytworem przyrody, który często zapiera dech w piersiach. Ale mimo,...
Pasma górskie w Polsce

Parki Narodowe w Polsce

Park narodowy jest najwyższą formą ochrony przyrody w Polsce. Na jego obszarze ochronie podlega...
Parki Narodowe w Polsce

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski i jej zdobywanie stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Stworzona...
Korona Gór Polski