Największe Greckie wyspy

Największe Greckie wyspy
Autor: Romtomtom, Licencja: CC BY

Wyspy Greckie

Wyspy Greckie

Ten kierunek obierają przede wszystkim miłośnicy historii starożytnej, amatorzy dobrego wina oraz wszyscy spragnieni słońca – gwarancji wymarzonego wypoczynku. Zakątek ten skrywa w sobie wiele atrakcji i gwarantuje udane wakacje bez względu na to, kiedy się tam udamy. Są to miejsce piękne i tajemnicze zarazem. Takie właśnie są greckie wyspy – połączenie: malowniczości, niczym niezakłóconej pięknej pogody oraz śladów historii antycznej. Przybywając tu możemy liczyć również na bardzo miłe i gościnne powitanie: Grecy bowiem znani są ze swojej bardzo przyjaznej natury. To wiecznie uśmiechnięci ludzie, dzięki czemu mamy gwarancję, iż nasz – nawet najkrótszy – pobyt tam, przebiegnie pod znakiem radosnej atmosfery.

Wyspy Greckie – jedno z ulubionych miejsc

Wyspy Greckie to bardzo rozległy obszar, który cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Najczęściej odwiedzanymi, a jednocześnie najpopularniejszymi miejscami są: Peloponez ze słynnym Kanałem Korynckim (czy dasz wiarę, że jego budowę rozpoczęto … srebrną łyżeczką?); Korfu z uroczymi wioskami, w których czas jakby się zatrzymał w miejscu; skalisty Mykonos z bielonymi uliczkami, pięknymi plażami oraz kwitnącym bujnie nocnym życiem; przylądek Sunion z doskonale zachowanymi ruinami Świątyni Posejdona; malownicza Kreta z niesamowitym wąwozem Samaria oraz cudownymi plażami; Rodos z niepowtarzalnymi krajobrazami oraz licznymi budowlami joannitów a także jedyna w swoim rodzaju wyspa będąca częścią zatopionego w wodach morza wulkanu Santoryn – niektórzy twierdzą wręcz, że wyspa ta, to otoczona legendami tajemnicza Atlantyda (ile w tym prawdy, przekonacie się jedynie wtedy gdy podejmiecie decyzję o jej odwiedzeniu). Wartym uwagi miejscem jest także przylądek Mani. Zgodnie z wierzeniami to właśnie tutaj znajduje się zejście do mitycznej krainy zmarłych Hadesu.

Jak zatem widzisz Wyspy Greckie to prawdziwe bogactwo rozmaitości wśród których, zapewne znajdziesz coś w sam raz dla siebie. Podróż w te strony to swoista “lekcja historii na żywo”. Decydując się na wczasy na Wyspach Greckich jednocześnie wypoczywasz, doskonale się bawisz i “dotykasz” tego co opisują szkolne podręczniki do historii. A my poniżej przedstawiamy największe wyspy greckie.

Największe Wyspy Greckie według powierzchni

lpWyspaGłówne miastoPopulacjaPowierzchnia wyspy (km2)
1KretaHeraklion6300568336
2EubeaChalkida2180004167
3LesbosMitylena906431630
4RodosRodos1200001400,68
5ChiosChios53817904
6KefaliniaArgostoli40000780
7KorfuKorfu113000580
8LimnosMyrina4027476
9SamosSamos42000476
10NaksosNaxos12089448
11ZakintosZakintos41472406
12TasosLimenas, Limenaria16000390
13Andros (Cyklady)Adros9000374
14LeukadaLefkas20000356
15KarpatosPigadia6000301
16KosKos26000290
17KithiraKithira3354279,593
18IkariaAjos Kirikos8312255,303
19SkyrosSkyros3000209
20TinosTinos5203194
21SamotrakaKamariotissa2800178
22ParosParikia9600165
23MelosAdamas4771160
24AmorgosAmorgos1700127
25KalimnosPothia16500109
26IosChora1838109
27MykonosMykonos9320105,2
28AstipaleaAstipalea123896,9
29ItakaItháki323196
30SalaminaSalamina3802293,5

Zobacz też

Najludniejsze państwa świata

Mapa najludniejszych państw świata niekoniecznie pokrywa się z tymi największymi. Oczywiście w pierwszej piętnastce...
Najludniejsze państwa świata

Stolice państw Europy

Stolice są miastami, które są centrum życia politycznego, administracyjnego, przemysłowego i kulturalnego każdego z...
Stolice państw Europy

Najmniejsze państwa świata

Najmniejsze państwa świata to grupa bardzo zróżnicowana zarówno pod względem zagospodarowania, jak i warunków...
Najmniejsze państwa świata

Województwa w Polsce

Każde państwo posiada swój podział administracyjny, który dzieli kraj na mniejsze obszary, nazywane jednostkami...
Województwa w Polsce