Nigeria

Nigeria w pigułce

Flaga Nigerii
Oficjalna nazwa Republika Federalna Nigerii (Federal Republic of Nigeria)
Stolica
Abudża
Waluta
naira (NGN)
Język
angielski
Liczba ludności
170 123 740
Powierzchnia
923 768m2
Religia
chrześcijaństwo, Świadkowie Jechowy, islam, animizm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Nigerii Hotele w Nigerii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Nigerii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Nigeria leży w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską. Państwo sąsiaduje z: Beninem, Czadem, Kamerunem i Nigrem.

Od 1991 roku stolicą kraju jest Abudża. Do największych ośrodków miejskich zalicza się: Lagos, Kano, Ibadan, Kadunę, Port Harcourt, Benin, Maiduguri, Zarię, Dżos, Ilorin, Abudżę czy Sokoto.

Nigeria dzieli się na 35 stanów i 1 terytorium. Jest najbardziej zaludnionym państwem w Afryce. Żyje tu ok. 250 grup etnicznych, z czego 2/3 stanowią Hausa i Fulanie.

Kraj ten nie ma wielkich atrakcji turystycznych, ale jest tu kilka miejsc, które warto zobaczyć. Pierwszym z nich jest Lagos, dawana stolica oraz największe miasto Nigerii. Mawia się, że można je kochać lub nienawidzić. Pełne kontrastów daje możliwość poznania nigeryjskiej kultury. Znajduje się tu m.in. Centrum Afrykańskiej Sztuki i Cywilizacji oraz Narodowa Galeria Rzemiosła. Ponadto położenie na wybrzeżu sprawia, że w pobliżu mamy do dyspozycji plaże. Drugim z nich jest jedno z najstarszych miast – Kano. Mieszka tutaj głównie ludność Hausa, która wyznaje islam. Jego największą atrakcję stanowi znajdujący się w sercu miasta meczet o dwóch minaretach. Trzecim jest Port Harcourt; określany Miastem Ogrodów i leżący wśród lasów tropikalnych. Będąc na miejscu warto przede wszystkim odwiedzić Muzeum Miejskie i na własne oczy zobaczyć niepowtarzalną kolekcję masek afrykańskich. Czwartym z tych miejsc są okolice Osogbo, a mianowicie Święty Gaj Oszun. Jest to las rozciągający się po brzegach rzeki Oszun, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

W trakcie podróży po Nigerii warto również zobaczyć na własne oczy deltę trzeciej co do wielkości rzeki Afryki – Niger. Wśród miejsc wartych polecenia jest także Park Narodowy Yankari, w którym można zobaczyć m.in.: antylopy, lwy, krokodyle czy słonie. Miejsce to jest pierwszym obszarem na terenie kraju objętym ochroną. Miłośnicy przyrody, a w szczególności ptaków, powinni odwiedzić Cross River.

Z ciekawostek warto dodać, że Nigeria zaraz po Indiach i USA jest największym producentem filmów fabularnych. W Lagos mieści się tzw. Nollywood – wytwórnia filmowa wypuszczająca rocznie ok. 500 filmów.

Zgłoś błąd

Regiony w Nigerii

Miasta w Nigerii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Nigerii

Nigeria - galeria zdjęć

Nigeria w pigułce

Nigeria
Oficjalna nazwa Republika Federalna Nigerii (Federal Republic of Nigeria)
Stolica
Abudża
Waluta
naira (NGN)
Język
angielski
Liczba ludności
170123740
Powierzchnia
9237682
Religia
chrześcijaństwo, Świadkowie Jechowy, islam, animizm
Ustrój
republika federalna

Nigeria - więcej informacji