Abudża

Abudża w pigułce

Kraj
Nigeria
Liczba ludności
1320000
Powierzchnia
713 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:9.066667
E:7.483333

Co warto zobaczyć w Abudży?

Leżące na terenie Nigerii miasto, pełniące od 1991 roku rolę stolicy i najważniejszego punktu administracyjnego całego państwa. Kiedy w 1976 roku wiadome było, że Lagos jest miastem przeludnionym i nie ma szans, aby zapewnić godne warunki życiowe ciągle napływającej ludności i emigrantom, zdecydowano się na przenosiny stolicy. Ostatecznie postawiono na Abudżę, gdyż zlokalizowana była w samym centrum kraju. Niewielkie wtedy miasteczko zrównano praktycznie z ziemią oraz wybudowano od podstaw w przeciągu zaledwie jednej dekady! Ogromną rolę odegrał tutaj japoński planista, który przygotował cały rozkład miasta – Kenzo Tange. W dniu zaludniania miasto posiadało prawie 400 tysięcy mieszkańców! Obecnie ich liczba przekracza 1 milion, a cały teren metropolitalny zamieszkiwany jest przez 3 miliony osób.

Geografia i rozkład miasta uzależniony jest od Aso Rock – 400-metrowego monolitu, pozostałości po erozji wodnej. Większa część miasta znajduje się właśnie na powierzchni tej wyjątkowej skały, rozciągając następnie po jej zboczach. Całe miasto podzielone jest na 6 głównych dzielnic, z których najważniejszą i najmodniejszą jest Dzielnica Centralna.

Leżąca na terenie Nigerii Abudża posiada mokry i sucha klimat tropikalny – w drugiej połowie roku temperatury przewyższają tutaj nawet 36 stopni Celsjusza. W miesiącach od maja do października spadają natomiast do „zaledwie” 29 stopni.

Chociaż w mieście ciężko o drapacze chmur oraz wieżowce, to jego krajobraz jest naprawdę zróżnicowany. Nad horyzontem królują wieże świątyń różnych wyznań oraz nowoczesne projekty architektoniczne pokazujące jasno, że mamy do czynienia z naprawdę młodym miastem. Obecnie trwają pracę nad postawieniem pierwszego drapacza chmur na terenie Abudży, który ma sięgać 170 metrów w górę!

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Abudży

W okolicy Abudży

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Abudży

Abudża - galeria zdjęć

Abudża w pigułce

Kraj
Nigeria
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1320000
Powierzchnia
713 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:9.066667
E:7.483333

Abudża - więcej informacji