Etiopia

Etiopia w pigułce

Flaga Etiopii
Oficjalna nazwa Federalna Demokratyczna Republika Etiopii (የኢትዮጵያ ፌዴራላዊ ዲሞክራሲያዊ ሪፐብሊክ ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk)
Stolica
Addis Abeba
Waluta
birr (ETB)
Język
amharski
Liczba ludności
89 120 000
Powierzchnia
1 127 127m2
Religia
dominujące: Kościół etiopski, islam sunnicki
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Etiopii Hotele w Etiopii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Etiopii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Etiopia to państwo leżące we wschodniej części Afryki, w tzw. Rogu Afryki. Sąsiaduje z Dżibuti, Erytreą, Kenią, Somalią, Sudanem i Sudanem Południowym. W przeszłości znana była jako Abisynia. Obecna nazwa pochodzi od greckiego słowa aithiopes, co znaczy „brunatne twarze”.

Historia kraju zaczyna się od I wieku p.n.e., kiedy na tym terenie istniało starożytne państwo o nazwie Aksum (dokładnie zajmowało północną część obecnej Etiopii i Erytrei). Upadło na przełomie IX/X wieku. Etiopscy cesarze, którzy panowali tu do 1974 roku, pochodzenie swojego kraju wywodzili od Menelika I, którego rodzicami zgodnie z legendą mieli być biblijny król Salomon oraz królowa Saba.

Stolicą Etiopii jest Addis Abeba. Leży u podnóża wygasłego wulkanu Entoto na Wyżynie Abisyńskiej. Miejsce na miasto wybrała sama cesarzowa Taitu Betul, żona Menelika II. Wśród większych ośrodków miejskich należy wymienić także: Dire Dawa, Mekelie, Bahyr Dar oraz Gonder.

Można tu spotkać trzy grupy etniczne; ludy pochodzenia kuszyckiego nie będące pod wpływem kultury semickiej, ludy kuszyckie poddane wpływom kultury semickiej (Bedża, Sidama i Oromo) oraz ludy pochodzenia nilotyckiego.

Wędrując przez kraj warto zawitać do Doliny Omo, w której żyją odcięte od świata plemiona m.in.: Arbore, Hamerowie, Karo i Mursi. Mówi się o nich „Ludzie Muzeum”. Przybycie tu jest fascynującym spotkaniem z prawdziwą Afryką oraz możliwością zobaczenia jak żyją różne grupy etniczne odcięte od cywilizacji.

Etiopia choć jest jednym z najuboższych krajów świata ma wiele do zaoferowania podróżnikom; jej głównym atutem jest różnorodność. Znajduje się tu słynne Axum – pierwsza stolica państwa oraz miejsce, w którym według legendy ma być przechowywana Arka. Warto udać się do Hareru, jednego z największych miast islamu i pospacerować uliczkami tamtejszego starego miasta. W trakcie podróży trzeba zobaczyć też Pałace króla Fasylidesa w Gonder, klasztory na wyspach Jeziora Tana czy kościoły Lalibeli. Etiopia to również przełomy Błękitnego Nilu, sawanna i Awash National Park, Góry Siemen i Siemen National Park czy wodospady Tys Yssat. To właśnie w tym państwie leży też jedno z najbardziej gorących miejsc na Ziemi – Pustynia Danakil (Danakilska).

Zgłoś błąd
Warning: shuffle() expects parameter 1 to be array, null given in /usr/home/webrange3/domains/travelin.pl/public_html/wp-content/themes/travelinpl/panstwo/panstwo.php on line 58

Miasta w Etiopii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Etiopii

Etiopia - galeria zdjęć

Etiopia w pigułce

Etiopia
Oficjalna nazwa Federalna Demokratyczna Republika Etiopii (የኢትዮጵያ ፌዴራላዊ ዲሞክራሲያዊ ሪፐብሊክ ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk)
Stolica
Addis Abeba
Waluta
birr (ETB)
Język
amharski
Liczba ludności
89120000
Powierzchnia
11271272
Religia
dominujące: Kościół etiopski, islam sunnicki
Ustrój
republika federalna

Etiopia - więcej informacji