Addis Abeba

Addis Abeba w pigułce

Kraj
Etiopia
Liczba ludności
3146999
Powierzchnia
530,14 km2
Nr. kierunkowy
+ 251-(0)11
Współrzędne
N:9.03
E:38.74

Co warto zobaczyć w Addis Abeba?

Stolica Etiopii Addis Abeba to jak na warunki afrykańskie miasto potężne. Mieszka tu ponad 3 miliony ludzi, stłoczonych na stosunkowo niewielkiej powierzchni, także w niektórych dzielnicach gęstość zaludnienia dochodzi do 6 tysięcy osób na kilometr kwadratowy. To także główny ośrodek administracyjny, przemysłowy i kulturalny kraju.

Historia Addis Abeby nie jest zbyt długa. Jeszcze niespełna 150 lat temu rozciągała się tu pustynna równina Finfinnie. W 1887 roku cesarz Menelik II założył miasto, które miało być prezentem dla jego żony Taitu Betul. W ciągu kilku lat pustynne tereny obsadzono sprowadzonymi z Australii, szybko rosnącymi eukaliptusami i rozpoczęto budowę. Ze względu na niezbyt dawny rodowód miasto nie posiada zbyt wielu obiektów zabytkowych.

Tworzy za to niespotykaną nigdzie indziej na świecie mieszankę narodowości i języków. Doliczono się tu ich przeszło osiemdziesięciu. Do tego dochodzi mieszanka religijna, spośród której na czoło wyłaniają się muzułmanie i kilka odłamów chrześcijaństwa. Etiopczycy uważają się za jeden z najstarszych krajów chrześcijańskich i należą w dużej części do podlegającego pod zwierzchnictwo Watykanu Kościół Etiopski. Jego katedrę można oczywiście znaleźć w stolicy kraju, Addis Abebie.

Jak przystało na główny ośrodek kraju w Addis Abebie znaleźć można kilka ciekawych muzeów, które pozwalają na zapoznanie się z kulturą, etnografią i historią kraju. Jednym z cenniejszych przechowywanych tu obiektów jest replika szkieletu słynnego hominidy – Lucy, który znaleziony został w północnej Etiopii. Jego wiek szacuje się na 3,2 miliona lat.

Odwiedzając Addis Abebę nie można pominąć tutejszego, największego w kraju targowiska Merkato, na którym kupić można wszystko od owoców bo wyroby przemysłowe. Tu każdy znajdzie odpowiadającą mu pamiątkę z Etiopii. Targ warty jest polecenia także ze względu na to, że sprzedawane tu wyroby są zazwyczaj oryginalne, a nie jak na głównej ulicy handlowej mocno podrasowane, na „bardziej egzotyczne”.

Odwiedzając Addis Abebę należy się liczyć z trudnościami komunikacyjnymi. Rozrośnięte ponad miarę miasto ma problemy z organizacją przewozu mieszkańców. Autobusy potrafią spóźniać się nawet kilka godzin. Należy także pamiętać o tym, by trzymać się raczej dzielnic w centrum i nie zapuszczać się do położonych na obrzeżach slumsów, gdzie łatwo można paść ofiarą przestępstwa.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Addis Abeba

W okolicy Addis Abeba

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Addis Abeba

Addis Abeba - galeria zdjęć

Addis Abeba w pigułce

Kraj
Etiopia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
3146999
Powierzchnia
530,14 km2
Nr. kierunkowy
+ 251-(0)11
Współrzędne
N:9.03
E:38.74

Addis Abeba - więcej informacji