Tarnica

Tarnica w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Tarnica - opis atrakcji

Tarnica jest najwyższym szczytem polskiej części Bieszczad oraz województwa podkarpackiego. Należy do Korony Gór Polskich i zaliczana jest do najczęściej odwiedzanych szczytów w Bieszczadach. Swoją nazwę pochodzącą z języka rumuńskiego zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi przypominającemu siodło (tarnita – siodło).

Grzbiet góry porastają połoniny, między którymi znajdują się płaty rumoszu skalnego. Na szczycie o wysokości 1346 m n.p.m. stoi metalowy krzyż ustawiony na pamiątkę pobytu w tym miejscu Karola Wojtyły. Rozciąga się stąd piękna panorama całych Bieszczad po polskiej i ukraińskiej stronie granicy, a przy dobrej pogodzie widać też Tatry, Połoninę Równą, Gorgany, Świdowiec, a nawet góry w północnej części Rumunii.

Na szczyt Tarnicy prowadzi krótki szlak dojściowy koloru żółtego z Przełęczy Pod Tarnicą. Jednak by do niego dojść należy wybrać jeden z dwóch wariantów. Pierwszy to czerwony Główny Szlak Beskidzki z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch lub z Wołosatego przez Przełęcz Bukowską i Halicz, Rozsypaniec. Drugi to szlak niebieski z Wołosatego, co jest najszybszym sposobem dostania się na szczyt.

Zgłoś błąd

Tarnica - galeria zdjęć

Tarnica na mapie

Tarnica cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Tarnica

Miasta w pobliżu Tarnica

Regiony w pobliżu Tarnica

Warto wiedzieć

Więcej informacji