Bieszczady

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bieszczad Hotele w Bieszczadach

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Bieszczady noszą często miano najdzikszych z polskich gór. Niemal puste, z niewielkimi miejscowościami położonymi przy głównych drogach ożywiają się i zapełniają turystami właściwie tylko podczas lata oraz długich weekendów. Zimą w dalej na południe położone rejony nie zapuszcza się prawie nikt poza mieszkańcami. Choć trzeba przyznać, że w porównaniu do sytuacji sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat panuje tu, szczególnie w sezonie tłok.

Bieszczady to najdalej na południowy wschód wysunięta grupa górska w Polsce. Ich charakterystyczną cechą jest występowanie znajdujących się w górnych partiach rozległych łąk nazywanych połoninami. Przypominają one prawdziwe morza traw, w których szumi wiatr i szeleszczą świerszcze. Rozciągają się stąd rozległe widoki, sięgające przy dobrej pogodzie Tatr oraz położonych na Ukrainie Połonin Borżawa czy Równa. Ze względu na unikalność przyrodniczą niemal całe wyższe partie Bieszczadów objęte są ochroną w ramach parku narodowego.  

Najbardziej znane i najchętniej odwiedzane przez turystów bieszczadzkie szczyty to oczywiście Tarnica, najwyższa góra w polskich Bieszczadach oraz Połoniny Wetlińska i Caryńska. Wiele osób wędruje też przez Rawki na Kremenaros, gdzie spotykają się granice Polski, Słowacji i Ukrainy.

Jednak Bieszczady to nie tylko połoniny. Równie interesujące miejsca znaleźć można w tutejszych dolinach. Ma to związek z przeszłością tego terenu zamieszkiwanego do czasów II wojny światowej przez ruskich górali nazywanych bojkami, a w zachodniej części regionu Łemkami. Powojenne wysiedlenia spowodowały, że Bieszczady stały się niemal bezludne. Pozostały jednak domy, cerkwie, stare cmentarze czy sady. Dziś wędrując doliną Sanu przez Krywe czy Hulskie, wchodząc w dolinę Chocenia czy Łopienki znaleźć można pozostałości dawnych wsi. Podmurówki domów, studnie, ruiny cerkwi, wszystko to sprawia, że buszowanie wśród zarastających pół, sadów i ogrodów może się zmienić w niezwykłą wyprawę w głąb historii.

W Bieszczadach gdzie można odpocząć od gwaru miasta w otoczeniu wspaniałej przyrody. To także miejsce wymarzone dla miłośników aktywnej turystyki. Szlaki piesze, rowerowe, konne a zimą narciarskie zachęcają do aktywności fizycznej. Coś dla siebie znajdą tu nawet żeglarze, na których czeka „bieszczadzkie morze” czyli Jezioro Solińskie.          

Zgłoś błąd

Mapa Bieszczad

Miasta w Bieszczadach

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bieszczadach

Miasta w pobliżu Bieszczady

Bieszczady - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna