Bieszczady

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Bieszczad Hotele w Bieszczadach

Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Bieszczady są grupą górską we Wschodnich Karpatach, leżącą na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji. Na terenie Polski znajdują się tak zwane Bieszczady Zachodnie rozciągające się między Przełęczą Łupkowską a okolicami Przełęczy Użockiej (sama przełęcz znajduje się już na Ukrainie). Są to tereny bardzo atrakcyjne turystycznie. Znajdują się tu jedyne w Polsce połoniny, czyli wysokogórskie łąki porastające grzbiety gór.

Dokładne granice geograficzne Bieszczad są sprawą dyskusyjną, ale dla celów turystycznych przyjmuje się, że region ten obejmuje tereny między dolinami Osławy i Osławicy na zachodzie (linia Przełęcz Łupkowska – Komańcza – Zagórz) a granicą państwa na wschodzie oraz od południowej granicy Polski po drogę łączącą Sanok z Ustrzykami Dolnymi. Przy takim podziale na terenie Bieszczad znajduje się m.in. Jezioro Solińskie, jeden z największych zbiorników zaporowych w Polsce.

Główne atrakcje Bieszczad to przede wszystkim tutejsze krajobrazy. Najbardziej charakterystycznymi są połoniny, łąki powstałe na grzbietach gór, powyżej granicy lasu w wyniku surowego klimatu oraz prowadzonego od XV w. wypasu. Obecnie częściowo zarastają ze względu na zaprzestanie wypasu po II wojnie światowej. W ostatnich latach podejmowane są próby przywrócenia wypasu kulturowego owiec na połoninach aby zapobiegać ich zarastaniu. Bacówka działa już na Połoninie Wetlińskiej, w pobliżu dawnego schroniska Chatka Puchatka. Najbardziej znane połoniny w Bieszczadach, na które można dojść znakowanymi szlakami pieszymi to Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, połoniny porastające grzbiet Tarnicy i jej otoczenia (min. Halicz, Rozsypaniec, Szeroki Wierch) oraz połoniny na Wielkiej i Małej Rawce. Mocno zarastające łąki można też zobaczyć w okolicach Cisnej na Jaśle i Małym Jaśle.

Najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny Bieszczad obejmuje Bieszczadzki Park Narodowy. Oprócz połonin i Gniazda Tarnicy w jego granicach znajduje się także piękna Dolina Górnego Sanu z torfowiskami wysokimi oraz pozostałościami dawnych wsi Sianki i Beniowa. Poprowadzona tu ścieżka dydaktyczna prowadzi w okolice źródeł Sanu po polskiej stronie granicy (właściwe źródła Sanu znajdują się na Ukrainie i dojście do nich ze względu na brak przejścia granicznego jest niemożliwe).

Bogactwem Bieszczad oprócz tutejszej przyrody i krajobrazów są ślady dawnych wsi bojkowskich i łemkowskich. Ich mieszkańcy zostali przesiedleni pod koniec i po II wojnie światowej na tereny dzisiejszej Ukrainy lub na tak zwane „Ziemie Odzyskane”. Ich miejsce zajęli częściowo polscy osadnicy, ale wiele wsi w ogóle nie zostało ponownie zasiedlonych. Domy i cerkwie popadły w ruinę lub zostały spalone. Pozostały po nich jedynie podmurówki, studnie, przydrożne krzyże i cmentarze. Wędrówka bieszczadzkimi dolinami takimi, jak Krywe, Tworylne, Łopienka, Radziejowa, Bereźnica Niżna, Caryńskie czy Choceń to odkrywanie nieistniejącego już świata.

Bieszczady mają także do zaoferowania wiele cennych zabytków. Dwie z tutejszych cerkwi drewnianych, w Smolniku nad Sanem i w Turzańsku wpisane są na listę UNESCO. Inne cenne przykłady drewnianego budownictwa to cerkwie w Chmielu, Czarnej, Rabem, Bystrem, Michniowcu. Duże wrażenie robią odrestaurowane w ostatnich latach ruiny barokowego klasztoru karmelitów w Zagórzu. W Lesku zobaczyć można zabytkową synagogę oraz jeden z najstarszych kirkutów w Polsce, zaś w niedalekim Sanoku znajdują największy w Polsce skansen oraz Zamek, w którym prezentowane są wystawy ikon oraz prac Zdzisława Beksińskiego.

W północnej części regionu znajduje się Jezioro Solińskie, którego brzegi są popularnymi terenami rekreacyjnymi. Oprócz rejsów statkami wycieczkowymi, wypożyczalni sprzętu pływającego czy miejsc do plażowania jest tu też jedyna w okolicy miejscowość posiadająca status uzdrowiska, Polańczyk.

Na osoby lubiące aktywny wypoczynek czekają w Bieszczadach kilometry szlaków pieszych i rowerowych, kilka wież widokowych (Jeleni Skok, Korbania, Jeleniowaty), a także drezyny rowerowe, których główna stacja znajduje się w Uhercach Mineralnych. Zimą na Gromadzyniu i Kamiennej Laworcie w okolicach Ustrzyk Dolnych działają ośrodki narciarskie. W wielu miejscach można też uprawiać narciarstwo biegowe.

Zgłoś błąd

Mapa Bieszczad

Miasta w Bieszczadach

Atrakcje turystyczne i zabytki w Bieszczadach

Warto wiedzieć

Miasta w pobliżu Bieszczady

Bieszczady - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna