Co warto zobaczyć w Bieszczadach?
Bieszczady są grupą górską we Wschodnich Karpatach, leżącą na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji. Na terenie Polski znajdują się tak zwane Bieszczady Zachodnie rozciągające się między Przełęczą Łupkowską a okolicami Przełęczy Użockiej (sama przełęcz znajduje się już na Ukrainie). Są to tereny bardzo atrakcyjne turystycznie. Znajdują się tu jedyne w Polsce połoniny, czyli wysokogórskie łąki porastające grzbiety gór.
Dokładne granice geograficzne Bieszczad są sprawą dyskusyjną, ale dla celów turystycznych przyjmuje się, że region ten obejmuje tereny między dolinami Osławy i Osławicy na zachodzie (linia Przełęcz Łupkowska – Komańcza – Zagórz) a granicą państwa na wschodzie oraz od południowej granicy Polski po drogę łączącą Sanok z Ustrzykami Dolnymi. Przy takim podziale na terenie Bieszczad znajduje się m.in. Jezioro Solińskie, jeden z największych zbiorników zaporowych w Polsce.
Główne atrakcje Bieszczad to przede wszystkim tutejsze krajobrazy. Najbardziej charakterystycznymi są połoniny, łąki powstałe na grzbietach gór, powyżej granicy lasu w wyniku surowego klimatu oraz prowadzonego od XV w. wypasu. Obecnie częściowo zarastają ze względu na zaprzestanie wypasu po II wojnie światowej. W ostatnich latach podejmowane są próby przywrócenia wypasu kulturowego owiec na połoninach aby zapobiegać ich zarastaniu. Bacówka działa już na Połoninie Wetlińskiej, w pobliżu dawnego schroniska Chatka Puchatka. Najbardziej znane połoniny w Bieszczadach, na które można dojść znakowanymi szlakami pieszymi to Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, Bukowe Berdo, połoniny porastające grzbiet Tarnicy i jej otoczenia (min. Halicz, Rozsypaniec, Szeroki Wierch) oraz połoniny na Wielkiej i Małej Rawce. Mocno zarastające łąki można też zobaczyć w okolicach Cisnej na Jaśle i Małym Jaśle.
Najcenniejsze pod względem przyrodniczym tereny Bieszczad obejmuje Bieszczadzki Park Narodowy. Oprócz połonin i Gniazda Tarnicy w jego granicach znajduje się także piękna Dolina Górnego Sanu z torfowiskami wysokimi oraz pozostałościami dawnych wsi Sianki i Beniowa. Poprowadzona tu ścieżka dydaktyczna prowadzi w okolice źródeł Sanu po polskiej stronie granicy (właściwe źródła Sanu znajdują się na Ukrainie i dojście do nich ze względu na brak przejścia granicznego jest niemożliwe).
Bogactwem Bieszczad oprócz tutejszej przyrody i krajobrazów są ślady dawnych wsi bojkowskich i łemkowskich. Ich mieszkańcy zostali przesiedleni pod koniec i po II wojnie światowej na tereny dzisiejszej Ukrainy lub na tak zwane „Ziemie Odzyskane”. Ich miejsce zajęli częściowo polscy osadnicy, ale wiele wsi w ogóle nie zostało ponownie zasiedlonych. Domy i cerkwie popadły w ruinę lub zostały spalone. Pozostały po nich jedynie podmurówki, studnie, przydrożne krzyże i cmentarze. Wędrówka bieszczadzkimi dolinami takimi, jak Krywe, Tworylne, Łopienka, Radziejowa, Bereźnica Niżna, Caryńskie czy Choceń to odkrywanie nieistniejącego już świata.
Bieszczady mają także do zaoferowania wiele cennych zabytków. Dwie z tutejszych cerkwi drewnianych, w Smolniku nad Sanem i w Turzańsku wpisane są na listę UNESCO. Inne cenne przykłady drewnianego budownictwa to cerkwie w Chmielu, Czarnej, Rabem, Bystrem, Michniowcu. Duże wrażenie robią odrestaurowane w ostatnich latach ruiny barokowego klasztoru karmelitów w Zagórzu. W Lesku zobaczyć można zabytkową synagogę oraz jeden z najstarszych kirkutów w Polsce, zaś w niedalekim Sanoku znajdują największy w Polsce skansen oraz Zamek, w którym prezentowane są wystawy ikon oraz prac Zdzisława Beksińskiego.
W północnej części regionu znajduje się Jezioro Solińskie, którego brzegi są popularnymi terenami rekreacyjnymi. Oprócz rejsów statkami wycieczkowymi, wypożyczalni sprzętu pływającego czy miejsc do plażowania jest tu też jedyna w okolicy miejscowość posiadająca status uzdrowiska, Polańczyk.
Na osoby lubiące aktywny wypoczynek czekają w Bieszczadach kilometry szlaków pieszych i rowerowych, kilka wież widokowych (Jeleni Skok, Korbania, Jeleniowaty), a także drezyny rowerowe, których główna stacja znajduje się w Uhercach Mineralnych. Zimą na Gromadzyniu i Kamiennej Laworcie w okolicach Ustrzyk Dolnych działają ośrodki narciarskie. W wielu miejscach można też uprawiać narciarstwo biegowe.