Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu - opis atrakcji

Ruiny klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu należą do najbardziej niezwykłych zabytków na północnych krańcach Bieszczad. Znajdują się na cyplu nad doliną Osławy i są nie tylko pięknym elementem krajobrazu, ale też doskonałym punktem widokowym.

Klasztor ufundował w 1700 r. Jan Adam Stadnicki. Budowa, którą według części historyków kierował Tylman z Gameren trwała do 1730 r. Klasztor stał się szybko prężnym ośrodkiem religijnym, a dzięki opiece rodziny Stadnickich cieszył się dostatkiem. Jego rozwój przerwał wybuch konfederacji barskiej. Konfederaci mieli tu jedną ze swoich baz, a w listopadzie 1772 r. doszło tu do bitwy z wojskami rosyjskimi. W wyniku ostrzału i pożaru duża część zabudowy została zniszczona. Choć zakonnicy podjęli odbudowę swojej siedziby, to ponowny pożar w 1822 r. sprawił, że miejsce to zostało opuszczone i od tego czasu niszczało.

W początkach XXI w. zniszczone i grożące zawaleniem ruiny udało się zabezpieczyć i poddać renowacji. Zrekonstruowano ogrody klasztorne, a na wieży urządzono punkt widokowy. Klasztor stał się jedną z większych atrakcji turystycznych okolicy. Aby do niego trafić należy udać się drogą szutrową za kościołem Wniebowzięcia Matki Bożej w Zagórzu. Trasa ma około 1 km i zajmuje mniej więcej 20 min marszu. Wzdłuż drogi znajdują się stacje Drogi Krzyżowej.

Zgłoś błąd

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu - galeria zdjęć

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu na mapie

Adres:
ul. , Zagórz

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu

Regiony w pobliżu Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu

Więcej informacji