Polańczyk

Polańczyk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo podkarpackie
Liczba ludności
850
Powierzchnia
8,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 13
Współrzędne
N:49.371058
E:22.420819
Herb
Herb Polańczyka

Co warto zobaczyć w Polańczyku?

Polańczyk jest miejscowością turystyczną leżącą na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Dzieli się na dwie części, Polańczyk Wieś i Polańczyk Zdrój. Jako jedyny w Bieszczadach ma status uzdrowiska. Część uzdrowiskowa znajduje się na cyplu wychodzącym w głąb jeziora. Oprócz sanatoriów znajduje się tu także przystań, pole namiotowe oraz liczne restauracje i bary.

Historia Polańczyka rozpoczyna się w XVI wieku, gdy wieś została założona na prawie wołoskim w sobieńskich dobrach możnej rodziny Kmitów. Zamieszkiwali ją Rusini, których przesiedlono stąd po II wojnie światowej. Kariera miejscowości jako ośrodka turystycznego, wypoczynkowego i uzdrowiskowego rozpoczęła się po wybudowaniu zapory w Solinie i powstaniu Jeziora Solińskiego. W 1974 roku uznano, że Polańczyk ma odpowiednie warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, zaś status uzdrowiska otrzymał w 1990 roku. Występują tu wody mineralne, które jednak nie są eksploatowane, a lecznictwo uzdrowiskowe oparte jest przede wszystkim na klimacie sprzyjającym leczeniu chorób układu oddechowego.

Położony między łagodnymi wzgórzami północnej części Bieszczadów, Polańczyk jest nie tylko uzdrowiskiem, ale także świetną bazą wypadową do poznawania okolicy. Wokół miejscowości wytyczono sieć szlaków spacerowych, które prowadzą przez malownicze lasy oraz na punkty widokowe. Plaża znajduje się na końcu cypla nad Jeziorem. Można tu także wypożyczyć sprzęt pływający.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Polańczyku

Warto wiedzieć

W okolicy Polańczyka

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Polańczyka

Miasta w pobliżu Polańczyka

Polańczyk - galeria zdjęć

Polańczyk w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
850
Powierzchnia
8,8 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 13
Współrzędne
N:49.371058
E:22.420819

Polańczyk - więcej informacji