31 sierpnia 2018

Jakie buty wybrać w góry? Sprawdź nasze propozycje!

Jakie buty wybrać w góry? Sprawdź nasze propozycje!

Buty w góry są jednym z typów obuwia outdoorowego, które nazywane są również obuwiem turystycznym. Zostały one stworzone z myślą o zapewnieniu komfortu i wygody podczas pieszych wędrówek górskich. Przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę wiele elementów m.in. sztywność podeszwy, rodzaj tkaniny i przeznaczenie.

Czym kierować się przy wyborze butów górskich?

Przy wyborze butów w góry należy w pierwszej kolejności kierować się funkcjonalnością, wygodą, komfortem użytkowania i bezpieczeństwem. Żadnego z tych aspektów nie należy pomijać. Co więcej, zanim zaczniemy rozglądać się za swoimi wymarzonymi butami górskimi, należy zadać sobie kilka pomocniczych pytań. Ważne jest to, w jakie góry jeździmy, kiedy (w jakich miesiącach — letnich czy zimowych) oraz, czy są to jednodniowe, czy dłuższe wypady w góry. Ważnym kryterium wyboru butów trekkingowych powinna być tkanina, z której zostały one wykonane. Dobre buty w góry powinny być lekkie, sztywne, a także wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. Warto również zwrócić uwagę na zastosowane technologie – ciekawą opcją są buty wyposażone w systemy amortyzujące w postaci modułów i warstw EVA lub PU. Istota jest również konstrukcja cholewki, krój, a także system sznurowania. Wszystkie rodzaje butów trekkingowych znajdziesz na stronie Butsklep.pl

Przy zakupie butów trekkingowych warto dokładnie je obejrzeć i zwrócić szczególną uwagę na:

  • Grubość skóry.
  • Jakość szwów.
  • Sztywność podeszwy.
  • Rodzaje haków.
  • Sposób osadzenia języka.
  • Rodzaj sznurowania.
  • Wykończenia przy kostce.
  • Łączenia podeszwy z cholewką.

Buty w góry — kategorie

Do wyboru butów w góry należy podejść bardzo odpowiedzialnie, ponieważ są to buty, które mają zapewnić nam nie tylko wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Zakładanie nieodpowiedniego obuwia w góry — np. tenisówek czy zwykłych adidasów — może skończyć się nawet skręceniem nogi. Przy wyborze butów trekkingowych należy wziąć w pierwszej kolejności pod uwagę kategorię obuwia. Już jakiś czas temu marka Hanwag stworzyła klasyfikację literową butów turystycznych w zakresie A-D. Buty oznaczone literą A są miękkie, wygodne, przeznaczone do spacerów w parku, natomiast buty oznaczone literą D są mocno usztywnione i mają dobrze wyprofilowaną podeszwę, przez co sprawdzą się na trudnych szlakach.

Wybór kategorii obuwia górskiego powinien być podyktowany w głównej mierze naszymi potrzebami. Jeśli naszym celem są szczyty w Bieszczadach w okresie letnim, najłatwiejszymi szlakami, to niezbyt dobrym pomysłem jest zakup butów trekkingowych z wysokogórskiej serii. Tego typu buty dobrze sprawdzają się w zimowych warunkach, na szczytach ok. 4-5 tys m n.p.m.

Typy butów trekkingowych

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje butów trekkingowych:

  • Buty all terrain to typ obuwia, tylko teoretycznie, przeznaczonego do wędrówek po różnych terenach. Zazwyczaj sięgają one nieco poniżej kostki. Sprawdzą się one głównie do wędrówek po płaskich terenach — lasach i dolinach. Zwykle są one wykonane z tkanin syntetycznych, łączonych ze skórą zamszową.
  • Buty górskie Hiking stworzone są z myślą o wędrówkach po dobrze utrzymanych i stosunkowo łatwych szlakach. Świetnie sprawdzą się one w Bieszczadach i na łatwych szlakach w Tatrach. Zwykle wykonane są one z tkanin syntetycznych, a także cienkich tkanin zamszowych. Charakteryzują się solidną konstrukcją, która zapewnia odpowiednią stabilizację stopy i ochronę kostki.

Buty wysokogórskie, które przeznaczone są dla osób, które z chęcią udają się na wędrówki po górach wysokich. Sprawdzą się one dobrze także we wspinaczce zimowej. Tego typu buty górskie wykonane są z tworzyw twardych, jednakże zwykle są przy tym bardzo lekkie i wodoodporne.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Zamieszkaj w więzieniu

Władze Obwodu Kalinigradzkiego, zainspirowanie gotyckimi zamkami Rynie i Lidzbarku Warmiński, które zyskały nowe, hotelowe...
Zamieszkaj w więzieniu