29 listopada 2016

Wypoczynek w górach, czyli pomysły na wyjazd

Wypoczynek w górach, czyli pomysły na wyjazd
Autor: pixabay.com, Licencja: CC BY

Wypoczynek w górach

W polskich górach znajduje się wiele malowniczych miejsc. Tatry, Bieszczady czy Karkonosze każde z nich mają wiele do zaoferowania swoim turystom. Nie tylko wielbiciele wspinaczki i długich pieszych wędrówek znajdą dla siebie w polskich górach relaksujące zajęcia podczas urlopu. Co najbardziej przyciąga turystów w polskie góry? Dlaczego częstym pomysłem na wypoczynek jest południe Polski? Oprócz cudownych widoków, świeżego, krystalicznego powietrza jest to także piękna architektura regionalna, lokalne przysmaki i jedyny w swoim rodzaju klimat oraz gościnność górali.

Góry kojarzą się także z ciszą, regeneracją i spokojem. To niestety nie jest reguła, szczególnie w najsłynniejszych, choć niekoniecznie dużych miejscowościach górskich. Nie tylko w środku lata czy podczas ferii zimowych trudno tu o relaks, gdy miejscowość tętni życiem pod wpływem tłumnie przyjeżdżających turystów.

Szczyrk dla kolarzy i narciarzy

Jedna z najpopularniejszych miejscowości górskich to Szczyrk w województwie śląskim. Latem raj dla kolarzy górskich i wielbicieli wędrówek, zimą idealne miejsce dla narciarzy. Malownicze trasy piesze prowadzą przez słynne szczyty Beskidu Śląskiego: Skrzyczne i Klimczok. Wspaniałym miejscem do rekreacji jest pieszo-rowerowa Ścieżka nad Żylicą – jedna z największych atrakcji Szczyrku. Na narciarzy czekają liczne trasy, wyciąg na Skrzyczne, a także dodatkowa infrastruktura ułatwiające zimowe szaleństwa czyli szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu i zaplecze gastronomiczne.

Zakopane pełne turystów

Trudno wymienić taki okres w roku, w którym ta najsłynniejsza miejscowość wycisza się i wyludnia z turystów. Sezon na Zakopane trwa prawie cały rok. Jeśli więc w poszukiwaniu pomysłów na wyjazd w góry, Zakopane znajdzie się na liście potencjalnych miejscowości, należy najpierw rozważyć czy inni, licznie przebywający tam turyści nie zakłócą spokoju wypoczywania. Z pewnością najwięcej ludzi odpoczywa pod Giewontem w okresie wakacji, ferii, Majówki, Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy oraz Sylwestra.

Ciszej i spokojniej – Bukowina Tatrzańska

Słynna górska miejscowość położona na grzbietach kilku wzgórz. Liczne potoki dodatkowo urozmaicają krajobraz, co dla amatorów górskich widoków jest prawdziwą atrakcją. Ze szlaków w Bukowinie można podziwiać piękno polskich i słowackich Tatr. Ta podhalańska miejscowość położna nieopodal Zakopanego słynie z Termy Bukowina Tatrzańska, czyli wspaniałego kompleksu basenów wykorzystujących wody geotermalne na Podhalu. Na turystów spragnionych szaleństwa na nartach czekają kolejki linowe i 30 wyciągów narciarskich.

Pomysł na Karkonosze, czyli Szklarska Poręba

Szklarska Poręba leży nieopodal Jeleniej Góry w województwie dolnośląskim. Malownicze krajobrazy zawdzięcza położeniu w dolinie przepięknej rzeki Kamiennej. Nad miastem królują Szrenica, Wysoki Kamień i Czarna Góra. Liczne potoki z krystaliczną wodą, urozmaicony krajobraz i wodospady w otoczeniu granitowych skał, sprzyjają długim pieszym wędrówkom. Szklarska Poręba to największy ośrodek narciarski w polskich Sudetach. Panujące tu warunki klimatyczne porównywane są do walorów miejscowości alpejskich. Pokrywa śnieżna zalega w tym rejonie nawet 110 dni w roku. Dlatego też ten raj dla narciarzy posiada jedną z nowocześniejszych sieci wyciągów w Polsce.

U stóp Śnieżki – Karpacz

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, ale nie jedyna atrakcja okolic Karpacza. Aby zwiedzić i poznać wszystkie atrakcje tego regionu, należy zatrzymać się tutaj na cały tydzień. Najsłynniejszym zabytkiem Karpacza jest świątynia Wang oraz Muzeum Zabawek. Kościółek Wang dotarł do Polski z Norwegii, a podziwiać go można z trasy prowadzącej na Śnieżkę. Zimą Karpacz przyciąga tłumy narciarzy, którzy mają do dyspozycji liczne wyciągi, oświetlone trasy o umiarkowanym stopniu trudności, często naśnieżane. W Karpaczu Górnym znajduje się wspaniała trasa dla narciarzy biegowych, a ponadto pobiegać na nartach można trasą przy Domu Śląskim.

Leniwie, sportowo, na narty, to może do Wisły?

Wisła nazywana jest perłą Beskidu Śląskiego. Ta bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa położona jest u stóp Baraniej Góry, z której początek bierze królowa polskich rzek. Chętnie odwiedzana zarówno latem za sprawą ciekawych tras turystycznych, jak i zimą za sprawą bogatej infrastruktury dla narciarzy. Jeśli turysta ze Śląska zastanawia się gdzie pojechać w góry, Wisła jest jedną z najczęściej wybieranych miejscowości do wypoczynku. Wisła leży w bliskim sąsiedztwie Ustronia oraz Szczyrku, stanowi więc doskonałą bazę wypadową do zwiedzania i wędrówek w obrębie tych miejscowości.

Ustrzyki Dolne w Bieszczadach

Położone w Bieszczadach w województwie podkarpackim są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania najbardziej dziewiczych polskich gór Bieszczadów. Przygotowane na turystów zarówno latem jak i zimą. Piękne, zalesione trasy piesze i rowerowe o łącznej długości 25 km są doskonałym wabikiem dla osób potrzebujących ciszy i oderwania się od wielkomiejskiego zgiełku. Wielu znawców uroków polskich gór na pytanie gdzie pojechać w góry, aby spędzić urlop z dala od ludzi, cywilizacji i hałasu, a w jak najbliższym kontakcie z naturą, bez zawahania wskazałoby Bieszczady. Ustrzyki Dolne to świetna baza wypadowa na bieszczadzkie połoniny, nad słynne Jezioro Solińskie i do innych znanych bieszczadzkich miejscowości. Warto przyjechać do Ustrzyk Dolnych także w czasie zimy. Znajduję się tu 5 tras zjazdowych dla narciarzy o zróżnicowanym stopniu trudności.

Krynica Zdrój – najsłynniejsze uzdrowisko

Otoczona przez wzgórza Góry Parkowej i pasmo Jaworzyny Krynickiej , słynie z leczniczych wód i licznych sanatoriów. Krynica Zdrój w Beskidzie Sądeckim posiada liczne atrakcje dla turystów na lato i zimę. Jedną z największych jest Kolej Gondolowa na Jaworzynę Krynicką, która stanowi z kolei zimowy cel narciarzy.

Gdzie zatem pojechać w góry?

Bogactwo polskich gór zachwyca. Liczne atrakcje na miarę różnorodnych wymagań sprawiają, że góry są częstym wyborem na udany urlop i zasłużony wypoczynek. Warto jednocześnie zadbać o nocleg w górach, przeglądając listę kwater czy pensjonatów np. na stronie Panoramy Firm: http://panoramafirm.pl/noclegi_w_górach. Najlepiej co rok odwiedzać inne miejsca i odnaleźć swoje ulubione, które zawsze jako pierwsze przychodzi na myśl po pytaniu gdzie pojechać w góry.

O autorze
redakcja

Zobacz też

Warsztaty Sumi-e

W dniach 9-10 marca będzie można wziąć udział w kursie malarstwa sumi-e, którego organizatorem...
Warsztaty Sumi-e