Połonina Wetlińska i Smerek

Połonina Wetlińska i Smerek w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Połonina Wetlińska i Smerek - opis atrakcji

Połonina Wetlińska wraz ze Smerekiem tworzą jeden z najlepiej rozpoznawalnych masywów w Bieszczadach. Grzbiet ciągnie się od miejscowości Smerek na zachodzie po Brzegi Górne. Główny grzbiet Połoniny Wetlińskiej ma kilka kulminacji. Najwyższe z nich to Roh o wysokości 1255 m n.p.m., Osadzki i Hasiakowa Skała. Znajdujący się za Przełęczą Orłowicza Smerek ma 1222 m n.p.m.

Grzbiet Połoniny Wetlińskiej porastają wysokogórskie łąki nazywane połoninami, ale w wielu miejscach na skutek zaniku wypasów po II wojnie światowej pojawiają się też zarośla karłowatych buków oraz olszy kosej.

Przez cały grzbiet od Brzegów Górnych do wsi Smerek przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki. Od północy i południa można do niego dojść szlakami żółtymi: z Zatwarnicy i Wetliny Starego Sioła na Przełęcz Orłowicza oraz z Przełęczy Wyżniej w okolice dawnego schroniska Chatka Puchatka. Do 2020 r. w rejonie kulminacji Hasiakowa Skała stał budynek dawnego schroniska Chatka Puchatka. Został on jednak rozebrany i po zakończeniu odbudowy stanie się schronem turystycznym z bufetem i awaryjnymi miejscami noclegowymi. Znajdzie się tu także dyżurka GOPR, a sąsiedztwie taras widokowy pozwalający na obserwację roślinności połonin bez jej zadeptywania. Poniżej schroniska znajduje się bacówka, w której prowadzony jest wypas owiec.

Zgłoś błąd

Połonina Wetlińska i Smerek - galeria zdjęć

Połonina Wetlińska i Smerek na mapie

Połonina Wetlińska i Smerek cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Połonina Wetlińska i Smerek

Regiony w pobliżu Połonina Wetlińska i Smerek

Więcej informacji