Caryńskie

Caryńskie w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Caryńskie - opis atrakcji

Caryńskie jest doliną dawnej wsi bojkowskiej. Znajduje się pod północnymi stokami Połoniny Caryńskiej i prowadzi przez nie droga do schroniska Koliba na Przysłupie Caryńskim. Wieś została założona na początku XVII w. Jej mieszkańcy trudnili się przede wszystkim wypasem wołów na połoninie, nazwanej od nazwy wsi Caryńską. W 1946 r. cała ludność Caryńskiego została przesiedlona na tereny Ukrainy radzieckiej, a zabudowa spłonęła.

Dziś dolina jest niemal zupełnie pusta. W górnej części, poniżej schroniska Koliba działa bacówka, w której produkowane są sery owcze i krowie. Z zabudowy dawnej wsi zachował się cmentarz z pozostałościami fundamentów cerkwi św. Dymitra oraz ruinami kaplicy św. Jana Chrzciciela. Była ona lokalnym ośrodkiem kultu św. Jana, a na odpusty do Caryńskiego przybywało nawet kilka tysięcy osób.

Caryńskie należy do najpiękniejszych bieszczadzkich dolin. Jest łatwo dostępne od strony Nasicznego, gdzie można zostawić samochód. Dzięki prowadzącej dnem doliny utwardzonej drodze można się tu wybrać na wycieczkę nawet, gdy pogoda jest nieco gorsza. Na stokach okolicznych wzniesień wciąż widoczne są ślady miedz i dawnych pól, a widoki są bardzo urokliwe.

Zgłoś błąd

Caryńskie - galeria zdjęć

Caryńskie na mapie

Caryńskie cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Caryńskie

Miasta w pobliżu Caryńskie

Regiony w pobliżu Caryńskie

Więcej informacji