Łopienka

Łopienka w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Łopienka - opis atrakcji

Łopienka jest doliną dawnej wsi bojkowskiej leżącą między masywami Łopiennika i Korbani. Jest popularnym celem niezbyt forsownych wycieczek pieszych, ale może być też wstępem do wycieczki na Korbanię lub przez Przełęczy Hyrcza do Tyskowej, kolejnej opuszczonej doliny dawnej wsi. Znajduje się tu dawna cerkiew grekokatolicka, a obecnie kościół rzymskokatolicki i sanktuarium Chrystusa Bieszczadzkiego.

Do 1946 r. Łopienka była dużą wsią zamieszkaną przez Bojków. Miała dla mieszkańców tych terenów szczególne znaczenie ze względu na znajdującą się tu cerkiew, w której przechowywana była słynąca łaskami ikona Matki Bożej. Na odpusty do Łopienki przybyła ludność z całych Bieszczad i części Beskidu Niskiego, a ich sława doczekała się nawet uwiecznienia w literaturze. Po przesiedleniu Bojków na tereny radzieckiej Ukrainy cerkiew zaczęła popadać w ruinę. Ikona ocalała i została przeniesiona do kościoła (dawnej cerkwi) w Polańczyku, gdzie znajduje się do dziś.

W latach siedemdziesiątych XX w. cerkiew w Łopience była w fatalnym stanie, pozbawiona dachu i chyląca się ku upadkowi. Wtedy zainteresował się nią historyk sztuki i miłośnik Bieszczad Olgierd Łotoczko. Rozpoczął prace zabezpieczające, a w dolinie planował utworzyć skansen z chatami bojkowskimi. Pomysł nie doszedł do skutku, ale cerkiew została uratowana. Po śmierci Łotoczki pracami kierował Zbigniew Kaszuba. Świątynia została oddana kościołowi rzymskokatolickiemu i obecnie znajduje się tu Sanktuarium Chrystusa Bieszczadzkiego.

Cała dolina słynie z malowniczych widoków. Oprócz cerkwi znajduje się tu wiata zbudowana przez Lasy Państwowe, a w latem w górnej części doliny działa Studencka Baza Namiotowa „Łopienka”. Do cerkwi można dojść wygodną drogą z parkingu przy drodze Dołżyca – Terka. Przy świątyni rozpoczyna się szlak spacerowy na Przełęcz Hyrcza, gdzie zobaczyć można dawną kaplicę pielgrzymkową. Wędrówkę można kontynuować do Tyskowej lub na Korbanię.

Zgłoś błąd

Łopienka - galeria zdjęć

Łopienka na mapie

Łopienka cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Łopienka

Regiony w pobliżu Łopienka

Warto wiedzieć

Więcej informacji