Wysoka

Wysoka w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Wysoka - opis atrakcji

Wysoka (Wysokie Skałki) jest najwyższym szczytem Pienin. Znajduje się w Małych Pieninach, na granicy polsko- słowackiej i mierzy 1050 m n.p.m. na sam wierzchołek, gdzie znajduje się platforma widokowa prowadzi krótki szlak dojściowy wyznakowany przez miejscowe nadleśnictwo. Można dojść do niego szlakiem niebieskim prowadzącym granicą polsko- słowacką.

Szczyt pozostaje nieco w cieniu znacznie bardziej znanych Trzech Koron czy Sokolicy w Pieninach Właściwych i od strony polskiej nie prezentuje się zbyt okazale. Wyrasta z grzbietu Małych Pienin jako zalesione wzniesienie, a dopiero od słowackiej strony widać jego urwistą skalną ścianę. Szczyt objęty jest ochroną rezerwatu przyrody Wysokie Skałki.

Na szczyt od strony polskiej można dostać się na dwa sposoby, idąc szlakiem niebieskim wzdłuż granicy lub podchodząc od strony Wąwozu Homole szlakiem zielonym. Dojście niebieskim szlakiem od strony schroniska Orlica w Szczawnicy zajmuje ok. 4 h, zaś z Obidzy przez Przełęcz Rozdziela trwa około 3 h 30 min. Można też rozpocząć wędrówkę w Jaworkach i Wąwozem Homole wejść zielonym szlakiem do jego skrzyżowania ze szlakiem niebieskim pod Wysoką. Podejście do tego miejsca zajmuje około 1 h 45 min, a kolejne 20 min trzeba poświęcić na dotarcie niebieskim szlakiem do ścieżki prowadzącej na szczyt. Całość, do platformy widokowej trwa około 2 h 20 min. Szlak, choć krótszy od dojścia ze Szczawnicy jest jednak zdecydowanie bardziej stromy i męczący. Platforma widokowa na szczycie Wysokiej pozwala na podziwianiu pięknych panoram Tatr, słowackiego Spiszu, Beskidu Sądeckiego i Pienin.

Zgłoś błąd

Wysoka - galeria zdjęć

Wysoka na mapie

Wysoka cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Wysoka

Regiony w pobliżu Wysoka

Warto wiedzieć

Więcej informacji