Sokolica (Pieniny)

Sokolica (Pieniny) w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Sokolica (Pieniny) - opis atrakcji

Sokolica jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych szczytów Pienin Właściwych. Ma wysokość 747 m n.p.m. i wznosi się nad Przełomem Dunajca. Południowe jej zbocza to pionowe, skalne ściany, które ponad 300 metrowymi urwiskami opadają do Dunajca. Stoki północne są łagodniejsze i porośnięte lasem.

Sokolica słynie z rosnącej tu sosny reliktowej, która zaliczana jest do najbardziej znanych widoków w Pieninach. Rośnie ona wygięta na skale, tuż przy platformie widokowej na szczycie. Według badań przeprowadzonych w końcu XX w. drzewo ma ponad 500 lat. Niestety w 2018 r. słynna sosna została uszkodzona przez śmigłowiec GOPR uczestniczący w akcji ratunkowej w okolicach Sokolicy.

Na Sokolicę można dojść niebieskim szlakiem prowadzącym grzbietem Pienin Właściwych z Przełęczy Osice przez Trzy Korony i Zamek Pieniński (ok. 5 h) lub z Doliny Dunajca w Szczawnicy przy Drodze Pienińskiej. Przeprawa przez Dunajec odbywa się w tym miejscu na łodziach flisackich. Dojście od przeprawy zajmuje ok. 1h 15 min i jest bardzo strome. Można też w około półtorej godziny wejść na Sokolicę zielonym szlakiem z Krościenka nad Dunajcem.

Zgłoś błąd

Sokolica (Pieniny) - galeria zdjęć

Sokolica (Pieniny) na mapie

Sokolica (Pieniny) cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Sokolica (Pieniny)

Miasta w pobliżu Sokolica (Pieniny)

Regiony w pobliżu Sokolica (Pieniny)

Więcej informacji