Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Szlachtowa w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
+4818
Współrzędne
N:49.414085
E:20.523868

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej - opis atrakcji

Muzeum Pienińskie jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Do 2014 r. mieściło się w budynku dawnego Pałacu Szalaya w Szczawnicy przy Placu Dietla. Jego zbiory obejmują eksponaty związane z życiem górali pienińskich oraz dotyczące historii uzdrowiska Szczawnica.

Tradycje Muzeum Pienińskiego sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Początkowo mieściło się ono w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, który jednak został strawiony przez pożar. W późniejszym czasie kilkukrotnie zmieniało siedzibę. Najdłużej zbiory eksponowane były w Szczawnicy w dawnym Pałacu Szalaya. Gdy w początkach XXI w. uzdrowisko zostało odzyskane przez potomków ostatniego przedwojennego właściciela Szczawnicy, hrabiego Adama Stadnickiego muzeum musiało zmienić siedzibę. Zostało przeniesione do Szlachtowej, do nieużywanego już budynku Straży Granicznej.

Główna ekspozycja muzealna dotyczy życia górali pienińskich, ich tradycyjnych zajęć, wyposażenia domów oraz strojów. Można tu zobaczyć odtworzony wygląd góralskiej izby, sprzęty domowe i gospodarskie, a także wyroby rękodzieła ludowego. Druga z wystaw prezentuje historię uzdrowiska w Szczawnicy, a jej ozdobą są malowane herby domów, których sporządzenie propagował Józef Szalay. Na ostatniej wystawie biograficznej zobaczyć można przedmioty związane z postacią Józefa Szalaya oraz związanego ze Szczawnicą pisarza, publicysty i społecznika, Jana Wiktora.

Zgłoś błąd

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej - galeria zdjęć

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej na mapie

Muzeum Pienińskie w Szlachtowej cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Miasta w pobliżu Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Regiony w pobliżu Muzeum Pienińskie w Szlachtowej

Więcej informacji