Rysy

Rysy w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Rysy - opis atrakcji

Rysy, a właściwie ich środkowy wierzchołek są najwyższym szczytem Polski. Licząca 2499 m n.p.m. (obecnie istnieje kilka różnych wersji pomiarów wahających się 2498,5 do 2500 m n.p.m.) kulminacja znajduje się na granicy Polski i Słowacji. Wejście na szczyt możliwe jest zarówno od północy, znad Morskiego Oka, jak i od południa ze Szczybskiego Plesa.

Leżący w Tatrach Masyw Rysów ma trzy wierzchołki. Najwyższy z nich, liczący 2501 m n.p.m. znajduje się po stronie słowackiej. Poza granicami Polski wznosi się też najniższy z nich. Na granicy leży wierzchołek pośredni, który jest jednocześnie najczęściej odwiedzanym, ze względu na wchodzących tu wielu polskich turystów.

Najwyższy szczyt Polski jest bez wątpienia sporym wyzwaniem dla osób, które chcą go zdobyć. Choć w warunkach letnich do jego pokonania niepotrzebne są umiejętności wspinaczkowe to droga na szczyt jest eksponowana, a w wielu miejscach zabezpieczają ją łańcuchy. Szlak jest też wymagający kondycyjnie, a wejście z Morskiego Oka i powrót w to samo miejsce zajmują około 7 h. Do tego w sezonie na szlaku należy się spodziewać bardzo wielu turystów i poruszanie się jest utrudnione. Szlak prowadzący na Rysy jest dwukierunkowy i wychodzący muszą się tu mijać ze schodzącymi.
Rysy zostały zdobyte po raz pierwszy w 1840 r., a w warunkach zimowych w 1884 r. Jest to miejsce, na której dochodzi do wielu wypadków, a wejście od strony polskiej w całej historii turystyki w Tatrach pochłonęło już ponad 50 ofiar śmiertelnych. Dlatego wybierając się na Rysy trzeba koniecznie sprawdzić prognozy i panujące warunki oraz bezwzględnie trzymać się szlaku i zachować ogromną ostrożność. Zimowe wejście na Rysy wymaga posiadania raków, czekana, kasku oraz umiejętności posługiwania się nimi.

Na szczyt od strony polskiej prowadzi szlak czerwony spod schroniska nad Morskim Okiem. Wejście zajmuje około 4 h. Powrót tą samą drogą trwa około 3 h. Należy pamiętać, że aby zanocować w schronisku nad Morskim Okiem trzeba wcześniej zrobić rezerwację. Jest to bardzo oblegane miejsce i przychodząc bez rezerwacji można się spotkać z brakiem miejsc. Alternatywą może być nocowanie w schronisku Roztoka (także warto zrobić rezerwację), ale trzeba się wtedy liczyć z dłuższym podejściem i zejściem. Na Rysy można też wejść od strony słowackiej ze Szczyrbskiego Plesa, najpierw szlakiem czerwonym lub niebieskim do Popradzkiego Plesa, a następnie czerwonym na szczyt. Trasa na szczyt to około 5 h wędrówki. Na wysokości 2250 m n.p.m. po stronie słowackiej znajduje się czynne od czerwca do października Schronisko Chata pod Rysami nazywana też Chatą pod Wagą. Dzięki niemu zdobywanie Rysów można rozłożyć na 2 dni i wejść na szczyt np. na wschód lub zachód słońca. Schronisko ma niewiele miejsc i cieszy się ogromnym zainteresowaniem więc rezerwacja miejsc jest tu koniecznością. Szlak od strony słowackiej jest zamknięty od 1.11 do 15.06.

Zgłoś błąd

Rysy - galeria zdjęć

Rysy na mapie

Rysy cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Rysy

Regiony w pobliżu Rysy

Warto wiedzieć

Więcej informacji