Łysica ze Skałą Agaty

Łysica ze Skałą Agaty w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Łysica ze Skałą Agaty - opis atrakcji

Łysica jest szczytem o dwóch wierzchołkach położonym w zachodniej części Łysogór, w Górach Świętokrzyskich. Jego wierzchołki mają odpowiednio: Wierzchołek główny 613,31 m n.p.m. i Agata (Góra lub Skała Agaty) 613,96 m n.p.m. Jest to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich.

Grzbiet Łysicy jest skalną grzędą zbudowaną z kwarcytów, a pod głównym wierzchołkiem, na którym stoi krzyż znajduje się duże gołoborze. Zbocza i grzbiet porasta las jodłowo- bukowy. Jedynym punkt oferujący ograniczone widoki w kierunku północnym to główny wierzchołek.

Przez główny wierzchołek Łysicy przebiega czerwony Główny Szlak Świętokrzyski. Wyjście nim ze Świętej Katarzyny zajmuje około 45 min do godziny. Na zboczu nad miejscowością znajduje się malownicza kapliczka św. Franciszka i uznawane za cudowne źródełko. Od wschodu na szczyt można się dostać tym samym czerwonym szlakiem z Kakonina, co zajmuje ok. 1 h 15 min.

Szczyt Agata znajduje się poza znakowanym szlakiem pieszym, ale prowadzi do niego nieoznakowana ścieżka od czerwonego szlaku. Odejście oznaczone jest strzałką, niemniej poruszanie się po parku narodowym poza szlakami jest zabronione.

Zgłoś błąd

Łysica ze Skałą Agaty - galeria zdjęć

Łysica ze Skałą Agaty na mapie

Łysica ze Skałą Agaty cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Łysica ze Skałą Agaty

Regiony w pobliżu Łysica ze Skałą Agaty

Warto wiedzieć

Więcej informacji