Babia Góra

Babia Góra w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Babia Góra - opis atrakcji

Babia Góra jest najwyższym szczytem polskich Beskidów oraz Beskidów Zachodnich. Znajduje się w Beskidzie Żywieckim, na granicy Polski i Słowacji i wchodzi w skład Masywu Babiej Góry, który rozciąga się między przełęczami Jałowiecką i Krowiarki. Jest to jeden z najpiękniejszych, najbardziej widokowych i najchętniej odwiedzanych punktów w całych Beskidach Zachodnich, a legendarne są zwłaszcza tutejsze wschody i zachody słońca z widokami na Tatry.

Leżąca w głównym beskidzkim grzbiecie, który jest jednocześnie Europejskim Działem Wodnym, Babia Góra należy do najwybitniejszych szczytów w Polsce. Jest to też jedyne w Beskidach miejsce w Polsce, gdzie występuje pełny przekrój pięter roślinności górskiej od regla dolnego po piętro turni. Cały masyw ma rzeźbę polodowcową, ukształtowaną podczas zlodowacenia około 600 mln lat temu, a następnie poddaną procesom erozyjnym. Zbocza są silnie pokryte żlebami, a w całym masywie znajdują się liczne ślady jeziorek polodowcowych. Stoki Babiej Góry są znacznie bardziej nachylone od strony północnej, a od południa charakteryzuje je większa łagodność.

Całym masyw Babiej Góry wraz ze szczytem nazywanym Diablakiem jest bardzo popularnym celem wycieczek turystycznych. Szlaki prowadzące na szczyt nie są trudne, ale wymagają w miarę dobrej kondycji. Najtrudniejszy szlak, tak zwana Perć Akademików oznakowana kolorem żółtym i zaczynająca się niedaleko schroniska Markowe Szczawiny jest zabezpieczona łańcuchami jako jeden z nielicznych szlaków w Beskidach. Zimą szlak ten jest zamykany. Należy pamiętać, że Babia Góra, której ludowa nazwa to Karpyśnica lub Królowa Niepogód charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością pogody, a na szczycie wieją silne wiatry. Temperatura tu potrafi być o dobrych kilka stopni niższa niż przy schronisku Markowe Szczawiny czy nawet na Przełęczy Brona.

Pierwszy szlak na Babią Górę został wytyczony pod koniec XIX w. od strony południowej. Niedługo później wyznakowano także szlak z Zawoi. W dwudziestoleciu międzywojennym powstało schronisko Markowe Szczawiny na północnych zboczach na wysokości 1180 m n.p.m. W latach 1905-1949 działało też schronisko na zboczu południowym, na wysokości 1616 m n.p.m. Dziś widoczne są w terenie jego pozostałości. Szczyt znajduje się na terenie założonego w 1954 r. Babiogórskiego Parku Narodowego, który w 1977 r. został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Przez szczyt przechodzi Główny Szlak Beskidzki na odcinku z Markowych Szczawin do Przełęczy Krowiarki. Dojście od strony schroniska zajmuje nim około 1h 30 min, zaś z przełęczy ok. 2h 30 min. Z okolic schroniska Markowe Szczawiny można też wejść na szczyt szlakiem żółtym czyli Percią Akademików. Wejście zajmuje około 1h 15 min i możliwe jest tylko w warunkach letnich. Od strony południowej na szczyt prowadzi zielony szlak z okolic leśniczówki Stańcowa, a wejście nim zajmuje 2h 30 min. Na Babią Górę można też wejść słowackim żółtym szlakiem ze schroniska Slana Voda co trwa nieco ponad 3 h.

Zgłoś błąd

Babia Góra - galeria zdjęć

Babia Góra na mapie

Babia Góra cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

Więcej informacji