Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki w pigułce

Kraj
Polska
Liczba ludności
Powierzchnia
km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:
E:

Szczeliniec Wielki - opis atrakcji

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. Jego masyw, który z daleka przypomina ogromny trapez wznosi się między Pasterką i Karłowem. Góra ma wysokość 919 m n.p.m. i podobnie jak całe Góry Stołowe jest spękanym stoliwem zbudowanym z piaskowców. Szczyt jest widoczny z wielu miejsc i ze względu na swoją wyniosłość wydaje się być wyższy niż w rzeczywistości.

Wierzchowinę Szczelińca tworzy piaskowcowa, spękana nawierzchnia z licznymi szczelinami i wąwozami, na której wypiętrzone są ostańce skalne o fantazyjnych kształtach. Tworzą one labirynt, który jest jedną z najważniejszych atrakcji Gór Stołowych. Jednym z najciekawszych miejsc jest tu głęboka rozpadlina nazywana Piekłem, w której aż do czerwca- lipca potrafi utrzymywać się śnieg.

Ze względu na swój kształt oraz labirynt skalny Szczeliniec Wielki był początkowo miejscem schronienia m.in. dla prześladowanych przez władze różnych grup społecznych. Pierwszy ślad pobytu ludzi w tym miejscu pochodzi z XVI w. i jest to wyryta data. Od XVIII w. szczyt był coraz chętniej odwiedzany przez turystów, a pierwsi przewodnicy zaczęli przeprowadzać przyjezdnych przez labirynt.

Obecnie Szczeliniec Wielki to jeden z obowiązkowych punktów wszystkich turystów przyjeżdżających w Góry Stołowe. Od strony Karłowa prowadzi nań szlak żółty, który pokonuje 665 schodów na stromym podejściu. Wejście, choć intensywne jest dość krótkie i wraz z odcinkiem dojściowym z Karłowa zajmuje nieco ponad godzinę. Do schodów można też dojść z leżącej po przeciwnej stronie Pasterki, co zajmuje około 30 min. Na szczycie stoi schronisko turystyczne zaliczane do najpiękniej położonych w polskich górach. Są tu także dwa tarasy widokowe, z których rozciągają się wspaniałe widoki, m.in. na Karkonosze i szczyt Śnieżki. Za schroniskiem znajduje się wejście do skalnego labiryntu (biletowane, płatne), który pokonuje się wyznaczoną trasą jednokierunkową. Zejście z trasy prowadzi schodami w stronę Karłowa i nie koliduje ze szlakiem, którym podchodzi się na górę.

Zgłoś błąd

Szczeliniec Wielki - galeria zdjęć

Szczeliniec Wielki na mapie

Szczeliniec Wielki cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Szczeliniec Wielki

Regiony w pobliżu Szczeliniec Wielki

Warto wiedzieć

Więcej informacji