Góry Stołowe

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Gór Stołowych Hotele w Górach Stołowych

Co warto zobaczyć w Górach Stołowych?

Góry Stołowe są jednymi z najciekawszych w Europie. Ich wypiętrzenie nastąpiło przed 30 milionami lat. Są one górami płytowymi – składają się z piaskowców, których warstwy ułożone są poziomo na sobie.
Region Gór Stołowych stanowi część Sudetów Środkowych i rozciąga się zarówno na terenie Polski jak i Czech (Wyżyna Broumovska), gdzie znajduje się ich większa część.

Jest to miejsce idealne dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z turystyką górską. Doskonale zorganizowane trasy piesze, rowerowe i narciarskie kuszą niesamowitymi widokami. Niektóre z tras wiodą przez liczne rezerwaty przyrody utworzone na terenie gór, dzięki czemu spacerując, czy jadąc na rowerze można zapoznać się z występującą tu fauną i florą. Tutejsze lasy obfitują w sarny, jelenie i dzik. Często można też spotkać borsuki czy orzesznice, zaś najczęściej występujące gatunki ptactwa to mysikrólik, sikora sosnówka i rudzik. Większość występujących tu roślin takich jak na przykład cis pospolity lilia złoto głów czy arnika górska znajduje się pod ochroną. Podczas spacerów można również podziwiać występujące tu unikalne formy skalne, z których każda ma swoją nazwę. Wspomnieć należy tutaj między innymi „Małpoluda” „Kwokę”, czy „Słonia”. Jest tu także kilka miejsc, w których można uprawiać wspinaczkę.

Jednakże Góry Stołowe to także znane w całej Polsce i poza jej granicami uzdrowiska. W miejscowościach takich jak Duszniki-Zdrój Polanica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój dzięki głębinowym źródłom wód mineralnych i odpowiedniemu klimatowi leczone są rozliczne schorzenia. Ciekawostką jest to, ze to właśnie w tym regionie leczył się za młodu Fryderyk Chopin, a przy okazji dawał swoje pierwsze koncerty (koncerty w Dusznikach-Zdroju uważane są za pierwsze zagraniczne koncerty tego kompozytora).

W ciągu całego roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych. Jedną z najważniejszych jest oczywiście Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, który odbywa się w jednym z budynków na terenie parku zdrojowego.

Zgłoś błąd

Mapa Gór Stołowych

Atrakcje turystyczne i zabytki w Górach Stołowych

Skalne Grzyby

Dobrze zaplanujmy wycieczkę po Górach Stołowych, ponieważ będąc w...
Skalne Grzyby

Miasta w pobliżu Góry Stołowe

Góry Stołowe - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna