Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
6799
Powierzchnia
17,22 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 74
Współrzędne
N:50.405833
E:16.511389
Herb
Herb Polanicy-Zdroju

Co warto zobaczyć w Polanicy-Zdrój?

Polanica-Zdrój, chociaż sama liczy sobie zaledwie 7 tysięcy mieszkańców, jest dość dobrze kojarzoną w Polsce nazwą miejscowości. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to znana z uzdrowiska miejscowość położona w Sudetach. Jej korzystne dla zdrowia zalety dostrzeżono już w XIX wieku, gdy znajdująca się wtedy w granicach Niemiec Altheide (bo tak nazwana była Polanica, zanim znalazła się w granicach naszego kraju) otrzymała dodatek Baden do swojej nazwy, co właśnie określiło ją jako uzdrowisko.

Sama historia Polanicy-Zdroju, zanim stała się sławna najpierw na Niemcy, a potem na Polskę, to historia podobna do historii niewielkich miejscowości w Sudetach, leżących na pograniczu. Wieś powstała jeszcze w XIV wieku jako własność rycerska, ale dość szybko ówczesna Polanica stała się częścią bogatych włości zakonu augustianów, potem zaś przejęło ją miasto Kłodzko, potem znowu rody szlacheckie, następnie kolejny zakon, tym razem Jezuitów. Tak właśnie toczyły się losy Polanicy aż do momentu, gdy Śląsk w pierwszej połowie XVIII wieku przejęły Prusy, a niedługo nastąpiła likwidacja zakonu Jezuitów wraz z ich majątkami.

Ówczesna Polanica-Zdrój znowu dostała się w ręce prywatnych właścicieli i mogłoby się wydawać, że historia znowu zatoczyła koło. Kłodzki kupiec Józef Grolms, który odkupił wieś na początku XIX wieku nie miał jednak zamiaru utrzymywać jej, jako miejscowości rolniczej, a pomysł na biznes dostrzegł zupełnie gdzie indziej. Zorientował się, że idealny klimat i krystalicznie czysta woda z polanickich źródeł oraz piękna górska okolica sugerują tyko jedno: Polanica-Zdrój musi być uzdrowiskiem.

I tak Józef Grolms zlikwidował pola uprawne, na ich miejscu ufundował piękne ogrody, ocembrował źródła, wybudował przestronne łaźnie oraz pijalnie wody. Tak rozpoczęła się nowa era w historii Polanicy-Zdroju, która szczęśliwie trwa do dziś. Nie zaszkodziły tej miejscowości dwie wojny światowe i chociaż znowu przyszło zmienić jej przynależność państwową, nadal rozwija się jako uzdrowisko.

Polanica-Zdrój nie jest dużym miastem, ale warto tu przyjechać, jeśli nie na cały urlop, to przynajmniej na długi weekend. Nie tylko napijemy się zdrowej wody, ale możemy zobaczyć wiele atrakcji, tych stworzonych ręką ludzka, ale również naturalnych: zarówno w samej Polanicy-Zdroju, jak też w jej okolicach. Przyjrzyjmy się, dlaczego do Polanicy warto przyjechać.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Polanicy-Zdrój

Warto wiedzieć

W okolicy Polanicy-Zdroju

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Polanicy-Zdroju

Miasta w pobliżu Polanicy-Zdroju

Polanica-Zdrój - galeria zdjęć

Polanica-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
6799
Powierzchnia
17,22 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 74
Współrzędne
N:50.405833
E:16.511389

Polanica-Zdrój - więcej informacji