Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
6091
Powierzchnia
20,32 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 74
Współrzędne
N:50.343056
E:16.879444
Herb
Herb Lądka-Zdroju

Co warto zobaczyć w Lądku-Zdrój?

Niewielkie, bo liczące zaledwie sześć tysięcy mieszkańców miasteczko Lądek-Zdrój położone jest W Sudetach Wschodnich, na skraju Kotliny Kłodzkiej, około 25 kilometrów od Kłodzka: największego miasta tej części Polski.

Każdy, kto był w okolicach Kłodzka, dobrze wie, że ten niewielki polski „cypelek”, otoczony z trzech stron Czechami, może pochwalić się wieloma miejscowościami uzdrowiskowymi. Należą do nich między innymi Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój, jak również Lądek-Zdrój, do którego poznania zapraszamy w niniejszym artykule.

Historia najstarszego, polskiego uzdrowiska Lądek Zdrój

To, czym Lądek może wyróżnić się na tle innych konkurencyjnych miejscowości uzdrowiskowych, to przede wszystkim jego historia. Jest bowiem najstarszym polskim uzdrowiskiem.

Pytanie, jak może być najstarszym uzdrowiskiem właśnie polskim, skoro tereny te do naszego kraju należą dopiero od zakończenia II wojny światowej? Otóż Lądek ze swoich zdrowotnych właściwości był znany jeszcze w czasach rozbicia dzielnicowego i najazdów Mongołów. To właśnie Tatarzy, po rozbiciu polskich wojsk w 1241 roku, udając się w stronę Czech, zniszczyli pierwsze uzdrowiskowe instalacje w Lądku-Zdroju.

To jednak informacje z odległego średniowiecza, o którym wiemy niewiele. Żadnych większych informacji o uzdrowiskowych funkcjach Lądku-Zdroju w XIII wieku nie posiadamy. Wiemy tylko, tamtejsze źródła już wtedy były wykorzystywane do zdrowotnych kąpieli. Nowożytna historia uzdrowiska zaczęła się natomiast w 1498 roku, gdy założono basen „Jerzy” z wodą pochodzącą ze źródła o tej samej nazwie.

Nie można się dziwić temu, że Lądek-Zdrój od stuleci ceniony jest jako uzdrowisko. Znajdują się tutaj źródła wód radoczynnych, czyli zawierających radon. Co ważniejsze, są to źródła ciepłe, a skład wody uzupełniają również fluor i siarczyny. To wszystko powoduje, że Lądek-Zdrój to idealna miejscowość dla osób, które mają problemy na tle reumatologicznym, ortopedycznym oraz neurologicznym. Udowodniono również, że wody w Lądku-Zdroju zwiększają wydzielanie hormonów płciowych, dlatego miejsce to może być idealne na weekendowy przyjazd dla par.

Sława uzdrowiska już dawno temu rozeszła się nie tylko na całą Europę, ale dotarła również za ocean. Przyjeżdżali tu Johann Wolfgang Goethe, cesarzowa rosyjska Katarzyna II i jej syn cesarz Aleksander II, wielu królów pruskich, a nawet jeden z pierwszych prezydentów USA: John Quincy Adams.

Ogrom atrakcji w mieście oraz okolicy

Do Lądku-Zdroju trzeba przyjechać, aby zażyć kąpieli w zdrowotnych źródłach, ale jest w tej miejscowości, jak również w jej okolicach, wiele atrakcji, które powinniśmy zobaczyć.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Lądku-Zdrój

Warto wiedzieć

W okolicy Lądka-Zdroju

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Lądka-Zdroju

Miasta w pobliżu Lądka-Zdroju

Lądek-Zdrój - galeria zdjęć

Lądek-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
6091
Powierzchnia
20,32 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 74
Współrzędne
N:50.343056
E:16.879444

Lądek-Zdrój - więcej informacji