21 czerwca 2018

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Kiedy pogoda sprzyja i idzie w parze z czasem wolnym, wielu z nas może zadać sobie pytanie – gdzie na rower? Polska to malowniczy kraj, w którym jest mnóstwo miejsc odpowiednich na rowerowe przejażdżki, jednak są wśród nich prawdziwe perły, które zachwycają okolicznościami przyrody.

 

Gdzie znajdują się najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce?

Okazuje się, że są rozsiane dosłownie po całym naszym kraju. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Dla fanów kolarstwa górskiego prawdziwą gratką będzie Strefa MTB Sudety – największy w Polsce, bo liczący łącznie 550 kilometrów system tras górskich, wśród których znajdą się zarówno drogi asfaltowe jak i leśne, mnóstwo wzniesień i zakrętów, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, z mnóstwem zabytków, zamków i innych ciekawych miejsc po drodze. W Strefie MTB Sudety znajdują się także Trasy Enduro Srebrna Góra przygotowane dla osób bardziej żądnych wrażeń.

Zupełnie inną, ale także ciekawą i naprawdę spektakularną trasą rowerową jest wschodni szlak rowerowy Green Velo. Ta licząca łącznie ponad 2000 kilometrów trasa wiedzie przez pięć województw Polski – warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Green Velo ukazuje niedocenione piękno natury wschodniej Polski wraz z jej bogatą historią i niezwykłymi zabytkami. Można na nią wyruszyć z każdego miejsca. Dla fanów aktywnego wypoczynku nad morzem doskonałym wyborem będzie wycieczka Międzynarodowym Szlakiem Nadmorskim R-10. Przez teren Polski wiedzie on ze Świnoujścia przez między innymi Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustkę, Trójmiasto aż do Gronowa. A wszystko to w towarzystwie pięknych widoków. Jeśli będziesz blisko Giżycka, zagospodaruj trochę czasu na Objazd Jeziora Niegocin. Trasa nie jest specjalnie wymagająca, ale mimo to obfituje w niezwykłe piękno mazurskiej przyrody.

Przesuwając się na południe naszego kraju niezwykle interesującą trasą będzie Szlak Orlich Gniazd. Ponad 50 kilometrów drogi ciągnącej się przez jurę krakowsko-częstochowską zachwyca okolicznościami przyrody i ruinami zamków, które mija się praktycznie co chwila. A będąc w Małopolsce warto odwiedzić Pustynię Błędowską. Można to zrobić przy pomocy roweru, poruszając się trasą prowadzącą z Chechła do Klucz, gdzie trafimy na Czubatkę – punkt widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama pustyni. Inną atrakcją dla rowerzystów, znajdującą się już w bardziej górskich okolicznościach przyrody będzie Karpacki szlak rowerowy. Łączna długość wszystkich jego składowych tras to blisko 800 kilometrów. Przed wybraniem się na konkretny fragment szlaku, warto sprawdzić jego trudność – niektóre z nich mogą być naprawdę wymagające. Dla miłośników górskich klimatów odpowiednia będzie niezwykle malownicza trasa Wzdłuż Dunajca. Jest to wprawdzie przynajmniej w części trasa wiodąca przez teren Słowacji, ale nie powinno to być w żaden sposób problematyczne.

Jakie inne szlaki rowerowe w Polsce są warte uwagi?

Powyżej wymienione trasy to oczywiście tylko część tych, które warto uwzględnić planując rowerową wycieczki. W całej Polsce jest ich znacznie więcej. Kilka szlaków rowerowych znajdziemy na przykład na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Przez Wielkopolskę biegnie malowniczy, ale stosunkowo łatwy Szlak Stu Jezior, który jest połączony z międzynarodowym szlakiem rowerowym. Dla amatorów naprawdę dzikiej przyrody idealnym wyborem będzie 70 kilometrowy szlak wiodący przez Biebrzański Park Narodowy lub Szlaki w Dolinie Rospudy. Na śląsku wartym poświęcenia czasu będzie przejazd wokół jeziora Pławniowice.

blank

Pamiętajmy, że Polska to piękny kraj i z pewnością jest jeszcze wiele nieznanych powszechnie miejsc, które mogłyby zachwycić wszystkich amatorów kolarstwa. Odpowiednie zaplanowanie trasy pozwoli nam się cieszyć długimi wyprawami. W przypadku takich wycieczek warto też pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu naszego bagażu oraz zabraniu potrzebnych akcesoriów, które można znaleźć w specjalistycznych sklepach rowerowych. Takie przygotowanie da nam pewność, że żadne nieprzewidziane okoliczności nie zakłócą nam wyjazdu.

O autorze
blank redakcja

Zobacz też