Co warto zobaczyć w Województwie dolnośląskim?
Województwo dolnośląskie położone jest w zachodniej części Polski, nad brzegiem Odry i u stóp jednego z najpopularniejszych w naszym kraju pasm górskich, Sudetów. Sąsiaduje z Czechami i Niemcami – łączna długość granicy to ponad 500km. W województwie dolnośląskim krzyżują się historyczne szlaki handlowe biegnące ze wschodu na zachód i z północy na południe. Lokalizacja ta miała i ma ogromne znaczenie dla rozwoju regionu – dzisiaj przede wszystkim ze względu na kluczową rolę w komunikacji krajów europejskich.
Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław, jedno z najchętniej odwiedzanych miast Polski. Krzyżowały się tutaj dwie bardzo ważne drogi handlowe: Via Regia – szlak prowadzący od Hiszpanii aż po samą Rosję i Szlak bursztynowy – mający istotne znaczenie dla połączenia między krajami leżącymi nad Morzem Śródziemnym i Bałtyckim. Wrocław ma bardzo bogatą historię. Tym co wzbudza największy zachwyt wśród turystów jest miejska zabudowa: mimo zniszczeń wojennych sięgających aż 70% budynków, ocalało wiele pięknych budowli – część z nich w stanie oryginalnym, część odrestaurowano lub odbudowano po zakończeniu wojennej zawieruchy.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również kryjące wiele tajemnic Sudety, uwielbiane nie tylko przez miłośników górskich wędrówek, ale również fanów historii. Mogą znaleźć tu sieci podziemnych tunelów, schronów i fabryk wybudowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Przypuszcza się, że w ich wnętrzach do dziś mogą znajdować się zrabowane i ukryte cenne dzieła sztuki i kosztowności. Sieć szlaków turystycznych w Sudetach jest całkiem dobrze rozwinięta – najwięcej z nich znaleźć można w rejonach Karkonoszy, ziemi kłodzkiej i Hrubý Jesenik. W ostatnich latach utworzonych zostało wiele rowerowych oraz nieliczne trasy do narciarstwa biegowego. Niezwykłą atrakcją jest świątynia Wang – ewangelicki kościół znajdujący się w Karpaczu, który w 1842 roku został tutaj przeniesiony z miejscowości Vang, położonej w Norwegii.
Turystów jak magnes przyciągają odrestaurowane centra dolnośląskich miasteczek, w których licznie występują piękne kościoły, pałace i dwory, dorównujące rangą najlepszym obiektom europejskim.