Liberec

Liberec w pigułce

Kraj
Czechy
Liczba ludności
106187
Powierzchnia
106,1 km2
Nr. kierunkowy
+420 485
Współrzędne
N:50.75
E:15.03
Herb
Herb Liberca

Co warto zobaczyć w Libercu?

Liberec to miasto w północnych Czechach, leżące w pobliżu granicy z Polską. Obecnie, dzięki uruchomieniu trans granicznego połączenia kolejowego można tu dojechać bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby. Miasto jest centrum sportów zimowych, a także znane jest z jednego z większych parków wodnych w Czechach.

W miejscu dzisiejszego Liberca istniała w średniowieczu osada handlowa, gdzie zatrzymywali się kupcy podążający z Polski i terenów Niemiec. Miasto zostało założone w 1577 r. przez cesarza Rudolfa II i szybko wyrosło na jeden z najważniejszych regionie ośrodków handlowych i rzemieślniczych. Z czasem rozwinął się tu także przemysł, przede wszystkim tekstylny, a na początku XIX w. Liberec był drugim pod względem wielkości czeskim miastem.

Dziś pamiątką po okresie największego rozkwitu Liberca są jego zabytki, w tym neorenesansowy ratusz, Stary i Nowy Zamek, Łaźnie miejskie, w których działa galeria czy budynek Teatru. Centrum zachowało swój historyczny charakter z zabudową z XVIII i XIX w., zaś dopełnia je dzielnica willowa z domami dawnych kupców i właścicieli fabryk.

Obecnie Liberec kojarzy się przede wszystkim z rozrywką oraz sportami zimowymi. Od powstania kompleksu Centrum Babylon można tu skorzystać z parku wodnego, a także z ciekawych wystaw w centrum nauki iQlandia. W nawiązaniu do nich powstał także DinoPark, który przybliża prehistorię regionu oraz pozwala na poznanie zamieszkujących ówcześnie świat zwierząt. Liberec ma także atrakcje dla miłośników motoryzacji i techniki. Znajduje się tu dom rodzinny Ferdinanda Porsche, jednego z najbardziej znanych konstruktorów samochodów, a w nawiązaniu do jego dzieła utworzono też Muzeum Techniki.

Liberec to także duże centrum narciarskie, z trasami zjazdowymi i biegowymi, a także kompleksem skoczni narciarskich zlokalizowanych na zboczach góry Ještěd. Jest ona najwyższym punktem w obrębie miasta, a stojąca na jej szczycie wieża przekaźnikowa pozostaje symbolem Liberca i całej okolicy.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Libercu

W okolicy Liberca

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Liberca

Miasta w pobliżu Liberca

Liberec - galeria zdjęć

Liberec w pigułce

Kraj
Czechy
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
106187
Powierzchnia
106,1 km2
Nr. kierunkowy
+420 485
Współrzędne
N:50.75
E:15.03

Liberec - więcej informacji