Most Tumski we Wrocławiu

Wrocław w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
631377
Powierzchnia
293 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 71
Współrzędne
N:51.11
E:17.022222
Herb
Herb Wrocławia

Most Tumski we Wrocławiu - opis atrakcji

Most Tumski łączy tereny historycznego Ostrowa Tumskiego z Wyspą Piasek. W obecnym kształcie został zbudowany w XIX w., ale przeprawa przez Odrę będąca granicą między jurysdykcją biskupią i miejską istniała tu już w średniowieczu.

Obecnie jest to most stalowy o długości prawie 53 m, podparty w środkowej części kamiennym filarem. Nad filarem znajduje się łukowaty portal, który pokazuje miejsce, w którym w przeszłości znajdowała się granica między Ostrowem Tumskim a mieszczańskim Wrocławiem. Na końcach mostu od strony Wyspy Piasek stoją kamienne rzeźby św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi. Stoi tu też wciąż działająca latarnia gazowa, która co wieczór zapalana jest ręcznie.

W ostatnich latach Most Tumski stał się celem dla zakochanych, którzy na jego poręczach wieszali kłódki z inicjałami jako wyraz wiecznej miłości. Podczas remontu mostu na przełomie 2019 i 2020 r. kłódki zostały zdjęte ze względu na zbyt duże obciążenie budowli.

Zgłoś błąd

Most Tumski we Wrocławiu - galeria zdjęć

Most Tumski we Wrocławiu na mapie

Most Tumski we Wrocławiu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Regiony w pobliżu Most Tumski we Wrocławiu

Warto wiedzieć

Więcej informacji