Wałbrzych

Wałbrzych w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
113621
Powierzchnia
84,7 km2
Nr. kierunkowy
74
Współrzędne
N:50.7840
E:16.2844
Herb
Herb Wałbrzycha

Co warto zobaczyć w Wałbrzychu?

Wałbrzych jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem województwa dolnośląskiego. Jest to duży ośrodek administracyjny, przemysłowy oraz naukowy. Obecnie, po kilkunastoletnim okresie zastoju w końcu XX w. miasto odzyskuje dawną dynamikę i staje się powoli ważnym centrum turystycznym regionu.

Wałbrzych istnieje od XII w., początkowo jako gród słowiański, później jako miasto należące do księstwa świdnickiego. Przez większość swojej historii należał do prywatnych właścicieli, z których szczególnie zasłużyły się dla miasta rodziny Czettritzów i Hochbergów. Do dziś zachowały się ich zamki, w pierwszym zlokalizowana jest obecnie wyższa szkoła zawodowa, drugi zaś, w Książu to jeden z najważniejszych zabytków województwa dolnośląskiego.

W XIX i na początku XX w. Wałbrzych był ważnym ośrodkiem wydobycia węgla. Obecnie w nieczynnych kopalniach znalazły miejsce instytucje kultury. Jedną z najnowszych atrakcji miasta jest Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” z multimedialnymi, interaktywnymi wystawami pozwalającymi odkrywać tajniki historii przemysłu. W mieście działały także fabryki porcelany, a pamiątki po nich oglądać można w Muzeum w Wałbrzychu znajdującym się w Pałacu Albertich.

Położony w górzystym terenie Wałbrzych był podczas II wojny światowej miejscem organizowania przez Niemców różnych tajnych operacji. Pod miastem i zamkiem Książ wybudowano liczne schrony i korytarze. Niedaleko stąd także do Gór Sowich, w których powstał potężnych kompleks schronów Riese. Do dziś okolice Wałbrzycha są celem poszukiwaczy skarbów i tropicieli zagadek z okresu II

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Wałbrzychu

Warto wiedzieć

W okolicy Wałbrzycha

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Wałbrzycha

Miasta w pobliżu Wałbrzycha

Wałbrzych - galeria zdjęć

Wałbrzych w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
113621
Powierzchnia
84,7 km2
Nr. kierunkowy
74
Współrzędne
N:50.7840
E:16.2844

Wałbrzych - więcej informacji