Szczawno-Zdrój

Szczawno-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
5608
Powierzchnia
14,74 km2
Nr. kierunkowy
74
Współrzędne
N:50.47
E:16.15
Herb
Herb Szczawna-Zdroju

Co warto zobaczyć w Szczawnie-Zdroju?

Szczawno-Zdrój zaliczane jest do najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Leży w Górach Wałbrzyskich, w sąsiedztwie Wałbrzycha. Jest to niewielka miejscowość położona malowniczo wśród zalesionych górskich stoków. Ma ładny park zdrojowy, w którym zachowała się XIX wieczna zabudowa uzdrowiskowa.

Szczawno zostało założone jako wieś w 1221 roku. Należało do klucza dóbr niedalekiego zamku Książ. Już od czasów średniowiecznych znano tutejsze wody mineralne. Były początkowo wykorzystywane do pojenia bydła. W 1597 roku ich właściwości lecznicze opisał nadworny lekarz Hochbergów, Caspar Schwenckfeldt. Szczegółowe ich badania przeprowadzono w drugiej połowie XVIII wieku. Wtedy też rozpoczęła się uzdrowiskowa kariera Szczawna.

Jej szczyt przypada na wiek XIX. W 1816 roku doktor August Zemplin zainicjował budowę pijalni wód mineralnych, pensjonatów, teatru zdrojowego oraz otaczającego je parku. Zachowana do dziś w dużej części zabudowa uzdrowiskowa wzorowana była na alpejskich wioskach. W uzdrowisku bywali między innymi Henryk Wieniawski, Winston Churchill czy Igor Turgiejew.

Obecnie uzdrowisko funkcjonuje pod nazwą Szczawno- Jedlina. Wydobywane są tu szczawy wodorowęglanowe z domieszkami magnezu i sodu. Leczy się tu choroby dolnych dróg oddechowych, laryngologiczne narządów ruchu oraz układu moczowego i trawiennego zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Miejscowość ma dobre zaplecze noclegowe. Działają sanatoria, pensjonaty oraz hotele, a także gospodarstwa agroturystyczne.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Szczawnie-Zdroju

Warto wiedzieć

W okolicy Szczawna-Zdroju

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Szczawna-Zdroju

Miasta w pobliżu Szczawna-Zdroju

Szczawno-Zdrój - galeria zdjęć

Szczawno-Zdrój w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
5608
Powierzchnia
14,74 km2
Nr. kierunkowy
74
Współrzędne
N:50.47
E:16.15

Szczawno-Zdrój - więcej informacji