Rynek w Wałbrzychu

Wałbrzych w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo dolnośląskie
Liczba ludności
113621
Powierzchnia
84,7 km2
Nr. kierunkowy
74
Współrzędne
N:50.7840
E:16.2844
Herb
Herb Wałbrzycha

Rynek w Wałbrzychu - opis atrakcji

Największy i jednocześnie najstarszy plac Wałbrzycha. Został wytyczony podczas średniowiecznej lokacji miasta i od początków swego istnienia służył celom handlowym. Znajdowała się tu także siedziba władz miejskich w postaci kolejnych ratuszy. Dopiero w XIX w. wraz z rozwojem miasta, wzrostem liczby ludności i koniecznością budowy nowej siedziby władz miejskich przeniosła się ona na dzisiejszy Plac Magistracki, gdzie stoi neogotycki ratusz.

Kamienice wokół rynku budowane były w różnych okresach czasu, jednak większość z nich ma obecnie barokowe lub neoklasycystyczne fasady. Do najważniejszych z nich należą narożna Kamienica Pod Kotwicą, podcieniowa Kamienica Pod Różami oraz neoklasycystyczna Kamienica Pod Czterema Atlantami. Ciekawą elewację ma także wzniesiona w drugiej połowie XIX w. siedziba Zakładu Gazowniczego z rzeźbą chłopca trzymającego kaganek. Na środku rynku znajduje się współczesna fontanna.

Zgłoś błąd

Rynek w Wałbrzychu - galeria zdjęć

Rynek w Wałbrzychu na mapie

Rynek w Wałbrzychu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Miasta w pobliżu Rynek w Wałbrzychu

Regiony w pobliżu Rynek w Wałbrzychu

Warto wiedzieć

Więcej informacji