Park Narodowy Gór Stołowych

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Parku Narodowego Gór Stołowych Hotele w Parku Narodowym Gór Stołowych

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Gór Stołowych?

Na terenie środkowych Sudetów, tuż przy granicy polsko – czeskiej rozpościera się Park Narodowy Gór Stołowych. Jest on usytuowany na Ziemi Kłodzkiej, obejmując Góry Stołowe. Obszar ten został utworzony w trosce o ochronę tutejszej przyrody dopiero w 1993 roku, a więc stosunkowko późno. Wcześniej istniał tu natomiast Stołowogórski Park Krajobrazowy.

Park Narodowy Gór Stołowych jest parkiem zajmującym powierzchnię dokładnie 6340 ha. Obejmuje przede wszystkim północno – zachodnie fragmenty Wzgórz Lewińskich oraz centralną część Gór Stołowych. Poprzez park przebiega niezwykle malownicza trasa, nazywana bardzo często „Szosą Stu Zakrętów”. Jest to jedna z głównych dróg komunikacyjnych, których budowa rozpoczęta została jeszcze w XIX wieku. W późniejszym czasie trasa została odremontowana, stanowiąc dzisiaj dla turystów niesłychanie atrakcyjną ścieżkę pod względem turystycznym.

Specyfika Parku Gór Stołowych
Góry Stołowe są jednym z bardziej znanych masywów górskich w środkowej części Sudetów. Wypiętrzone zostały około trzydziestu milionów lat temu i charakteryzują się niezwykle specyficzną rzeźbą. Unikatowa geologia sprawiła, że dzisiaj miejsce to jest nie tylko przedmiotem zainteresowań turystów, ale również i geologów, przybywających tu w zasadzie z całej Europy. Na terenie parku można zetknąć się przede wszystkim z dość dużą liczbą skalnych blokowisk, labiryntów oraz szczelin. Nie brakuje tu także skałek o ciekawych oraz niekiedy o bardzo oryginalnych kształtach.

Park narodowy Gór Stołowych to jednak nie tylko ciekawe formacje skalne, ale również niezwykle bogaty i zróżnicowany świat roślin oraz zwierząt. Roślinność reprezentowana jest tu przez liczne drzewostany świerkowe, aczkolwiek nie brakuje tu też lasów liściastych. Poza lasami można się tu natknąć na łąki, na których rośnie między innymi pełnik europejski – gatunek należący do jaskrowatych, uważanych jednocześnie za symbol ziemi kłodzkiej. Szczególnie ciekawe wydają się być jednak rośliny naskalne. Należą do nich nie tylko mchy, ale także gatunki endemitów oraz reliktów.

Wśród zwierząt nie brak tu gatunków typowo leśnych, takich jak sarna czy dzik. Ponadto występuje tu sporo gatunków ptaków, między innymi sikorki, pliszki górskie, sóweczki oraz bociany czarne. Ponadto na skałach można zetknąć się z różnymi gatunkami jaszczurek, a ci którzy będą mieć odrobinę szczęścia, spotkają również salamandrę plamistą.

Najciekawsze formacje skalne parku
Cały obszar gór Stołowych jest niezwykle wyjątkowy pod względem turystycznym. Najciekawsze są oczywiście formacje skalne, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje między innymi:
– „skalne miasto” na najwyższym szczycie Gór Stołowych – Szczelińcu Wielkim,
– Skały Puchacza,
– labirynty tak zwanych Błędnych Skał, które można odnaleźć w masywie Skalniaka,
– Łężyckie Skałki, rozpościerające się u podnoża Narożnika – miejsce to nazywane jest także bardzo często „sawanną afrykańską”.

Poza ciekawymi formacjami skalnymi turyści mogą również udać się do Muzeum Żaby, znajdującego się na terenie parku. Zostało ono uruchomione w 2002 roku i zawiera niezwykle ciekawą ekspozycję blisko trzech tysięcy gatunków płazów, które pochodzą z najrozmaitszych zakątków Europy oraz świata.

Informacje dla turystów
Na terenie parku narodowego Gór Stołowych można odnaleźć szlaki służące zarówno do uprawiania turystyki pieszej, jak i rowerowej. Są one oznakowane kolorem czerwonym, zielonym, niebieskim oraz żółtym. Na terenie parku, w okresie zimowym można ponadto uprawiać narciarstwo biegowe.

Na obszarze parku ponadto możliwe jest uprawianie turystyki wspinaczkowej. W tym celu zostały wyznaczone specjalne miejsca, między innymi są to ściany Szczelińca Wielkiego, ściany Narożnika, a także Radkowskich Skał. O miejscach tych informują kolorowe piktogramy naskalne z postacią wspinacza. Wspinaczkę skałkową można tu jednak uprawiać tylko i wyłącznie w okresie od 15 kwietnia do 3 listopada.

Bilety wstępu na teren parku są pobierane do poszczególnych jego części – między innymi na obszar Szczelińca Wielkiego oraz Błędnych Skał.

Zgłoś błąd

Mapa Parku Narodowego Gór Stołowych

Atrakcje turystyczne i zabytki w Parku Narodowym Gór Stołowych

Miasta w pobliżu Park Narodowy Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych - galeria zdjęć

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna