Co warto zobaczyć w Czorsztynie?
Czorsztyn jest miejscowością turystyczną na pograniczu Pienin i Gorców, nad Jeziorem Czorsztyńskim. Jego największą atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku stojące na skale nad brzegiem zalewu. Miejscowość jest doskonałą bazą do poznawania Pienin, Gorców i zachodniej części Beskidu Sądeckiego.
Wieś została założona w pierwszej połowie XIII w. przez osadników niemieckich. Wtedy też rozpoczęto budowę zamku, który przez wieki pełnił rolę strażnicy granicznej. Został on otoczony murami przez Kazimierza Wielkiego, a w XV w. stał się siedzibą starostwa. Miejscowość rozwijała się przede wszystkim jako zaplecze dla zamku.
Jako miejscowość wypoczynkowa Czorsztyn zaczął być popularny w drugiej połowie XIX w., a swój rozkwit przeżywał w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Główna część miejscowości wraz z pensjonatami i drewnianymi willami wypoczynkowymi znajdowała się poniżej zamku. Popularność letniska ciągnęła się aż do lat siedemdziesiątych XX w., do czasów decyzji o budowie zapory wodnej na Dunajcu.
W wyniku budowy zapory i Jeziora Czorsztyńskiego zalaniu uległa większość miejscowości położona poniżej zamku. Część przedwojennych willi przeniesiono na Półwysep Stylchyn, gdzie powstała Osada Turystyczna Czorsztyn. Na terenach powyżej zamku powstało wiele pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych. Atrakcją turystyczną są rejsy wycieczkowe z przystani pod zamkiem oraz możliwość przepłynięcia gondolą do zamku w Niedzicy. Na wzgórzu przy wjeździe do Czorsztyna rozciąga się Polana Majerz leżąca w obrębie Pienińskiego Parku Narodowego. Prowadzony jest na niej kulturowy wypas owiec i działa bacówka, w której można kupić tradycyjnie wyrabiane sery owcze.
Przez Czorsztyn przebiega niebieski szlak z Gorców w Pieniny. W stronę Pienin można nim przez Polanę Majerz, Przełęcz Osice i Przełęcz Szopka dojść w około 2h 30 min na Trzy Korony. W stronę Gorców przez Przełęcz Snozka w około 3 h dochodzi się na szczyt Lubania.