Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Zakopane w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo małopolskie
Liczba ludności
27481
Powierzchnia
84,26 km2
Nr. kierunkowy
(+48) 18
Współrzędne
N:49.299181
E:19.949562
Herb
Herb Zakopanego

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego - opis atrakcji

Willa Koliba stoi przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem i należy do najwcześniejszych przykładów stylu zakopiańskiego. Obecnie należy do Muzeum Tatrzańskiego i jest siedzibą jego oddziału Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
Budynek zaprojektował Stanisław Witkiewicz w 1892 r. Był to jeden z pierwszych domów w Zakopanem wybudowany w stworzonym przez niego stylu łączącym lokalne wątki ludowe z odniesieniami historycznymi i patriotycznymi. Styl zakopiański zadomowił się na Podhalu i w różnorodnych modyfikacjach jest do dziś inspiracją dla architektów.
Właścicielem Koliby był Zygmunt Gnatowski z Podola. Zwrócił się do Witkiewicza z prośbą o zaprojektowanie domu, w którym mógłby gromadzić swoje zbiory etnograficzne. Wzniesiona przez miejscowych górali willa składała się z dwóch części- mieszkalnej i mieszczącej Izbę Góralską.
Willa Koliba to duży, zrębowy budynek składający się z parteru i piętra. Nakryty jest gontowym, dwuspadowym dachem. W centralnej części znajduje się ryzalit z trójkątnym szczytem oraz ganek z głównym wejściem. Na parterze po lewej stronie budynku mieszczą się podcienia wsparte na rzeźbionych słupach.
Wnętrze Koliby zachowało się w bardzo dobrym stanie. W całości wykonane jest w stylu zakopiańskim. Można tu oglądać zarówno zdobienia ścian, okien czy schodów nawiązujące do wzorów ludowych, jak i drewniane meble. Wystawa obejmuje także wyposażenie domu, tekstylia, naczynia oraz wyroby rzemieślnicze wykonane przez miejscowych twórców.

Zgłoś błąd

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego - galeria zdjęć

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego na mapie

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Miasta w pobliżu Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Regiony w pobliżu Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Więcej informacji