Góry Pieprzowe

Polska w pigułce

Flaga Polski
Oficjalna nazwa Rzeczpospolita Polska (Polska)
Stolica
Warszawa
Waluta
złoty (PLN, zł)
Język
polski
Liczba ludności
38 538 447
Powierzchnia
312 679m2
Religia
rzymski katolicyzm
Ustrój
demokracja parlamentarna

Góry Pieprzowe

Góry Pieprzowe to pas wzniesień, który ciągnie się do brzegów Wisły. Ich wysokość bezwzględna ledwie przekracza 200 m. Naukowcy uważają je za wschodni kraniec Gór Świętokrzyskich. Należą więc do najstarszych w Polsce.

Prawdziwą atrakcją tego terenu oraz powodem są jedyne w Europie odsłonięcia skał kambryjskich, liczących sobie nawet pół miliona lat. Odkrywka ciągnie się na obszarze około kilometra. To właśnie od niej wzięła się nazwa gór. Pokruszony łupek kambryjski przypomina bowiem wyglądem oraz strukturą starty pieprz.

Teren ten jest także niezwykle ciekawy dla botaników i entomologów. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi rosną tu rośliny ciepłolubne. To największe w Polsce oraz jedno z większych w Europie skupisko dzikich róż różnych odmian. Z kolei badacze owadów znaleźć tu mogą gatunki, które wpisane zostały do polskiej „czerwonej księgi” czyli spisu gatunków zagrożonych wyginięciem.

Choć Góry Pieprzowe nie należą do specjalnie wysokich to jednak potrafią sprawić wędrującym po nich duże kłopoty. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże nachylenie stoków, które stromo opadają do starorzecza Wisły. Rozlewa się ono u podnóży Pieprzówek, tworząc niewielkie zbiorniki wodne. Jednocześnie dodaje to tutejszemu krajobrazowi uroku i malowniczości. Przez obszar ten poprowadzono czerwony szlak turystyczny pozwalający na poznanie jego atrakcji przyrodniczych.

Zgłoś błąd

Góry Pieprzowe - galeria zdjęć

Góry Pieprzowe na mapie

Góry Pieprzowe cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Góry Pieprzowe

Miasta w pobliżu Góry Pieprzowe

Regiony w pobliżu Góry Pieprzowe

Więcej informacji