Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu

Sandomierz w pigułce

Kraj
Polska
Podział administracyjny
Województwo świętokrzyskie
Liczba ludności
23193
Powierzchnia
28,69 km2
Nr. kierunkowy
15
Współrzędne
N:50.4056
E:56
Herb
Herb Sandomierza

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu - opis atrakcji

Nad Starym Miastem w Sandomierzu wznosi się smukła wieża tutejszej Bazyliki Katedralnej pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Należy ona do najważniejszych zabytków miasta. Przede wszystkim ze względu na cenne freski rusko-biznatyńskie, które zachowały się w prezbiterium. Dziś po długotrwałej renowacji są znowu ozdobą tego miejsca i przyciągają wzrok każdego, kto odwiedza katedrę.

Z zewnątrz katedra sandomierska nie prezentuje się zbyt okazale. Jest to budowla halowa, nakryta dwuspadowym dachem. Na kalenicy znajduje się smukła wieżyczka na sygnaturkę, która jest charakterystycznym punktem całego Starego Miasta. Fasada nosi cechy stylu barokowego. To efekt przebudowy, jaka miała miejsce w 1670 roku. Z tego okresu pochodzą także barokowe i rokokowe ołtarze oraz liczne obrazy i malowidła.

Największym skarbem kościoła jest zespół polichromii ufundowany został przez Władysława Jagiełłę w początkach XV wieku. Są przykładem połączenia tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu. W gotyckich wnętrzach pojawiają się postaci oraz stylistyka znana z ikon. Także tematyka odpowiada bardziej tradycji Wschodniej. Znajdziemy tu między innymi postać Chrystusa Pantokratora oraz scenę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Z kolei wizerunki świętych zgodne są z tradycją kościoła Zachodniego.

Zgłoś błąd

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu - galeria zdjęć

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu na mapie

Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu cennik

Niestety nie posiadamy aktualnych informacji na temat ceny biletów, proszę szukać na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji
Zaktualizuj cennik
Uwaga! Ceny mają charakter poglądowy i mogą być nieaktualne.
Aktualny Cennik dostępny na oficjalnej stronie zarządcy atrakcji.
Aby być pewnym, ile kosztuje wstęp odwiedź stronę zarządcy.

W okolicy

Atrakcje turystyczne w pobliżu Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu

Miasta w pobliżu Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu

Regiony w pobliżu Katedra Narodzenia NMP w Sandomierzu

Warto wiedzieć

Więcej informacji